Smrt z rukou kata: Čtyři způsoby (dříve) běžných poprav

11.07.2013 - Zuzana Teličková

Metody poprav ve středověku byly často nesmírně brutální. S postupem času se sice kladl důraz na co „nejohleduplnější“ exekuci, ale bezbolestný odchod odsouzeného je zřejmě i tak zcela výjimečnou záležitostí


Reklama

Stětí

Stětí mečem nebo sekerou je jedním z nejrychlejších způsobů smrti. Mnozí šlechtici, kteří se ve středověku dostali do rukou nešikovného popravčího, by ale s tímto tvrzením zřejmě nesouhlasili. Vrcholem tohoto způsobu popravování byla gilotina. Lékaři se ovšem domnívají, že i po přetnutí míchy a oddělení hlavy od trupu byli popravení stále při vědomí. Studie u krys prokázala, že mozku trvá téměř tři sekundy než spotřebuje kyslík z krve obsažené v hlavě, ekvivalent u člověka odpovídá sedmi sekundám. Zprávy očitých svědků z revoluční Francie hovoří o tom, že ústa a oči uťaté hlavy se pohybovaly ještě 15 až 30 sekund po dopadu ostří. Mohlo ale jít jen o posmrtné reflexy. 

Oběšení

Stažení provazu zneprůchodní dýchací cesty a tok krve k mozku. Jestliže je smyčka správně nasazena, nastává bezvědomí během 10 sekund. V některých případech ale odsouzení dlouho bojovali o život a jsou známy případy, kdy po odříznutí došlo k oživení oběšeného i po 15 minutách. Na konci 19. století byla zavedena technika, při níž byl nastaven delší provaz a odsouzenému měl být pádem do propadliště zlomen vaz. Výzkum provedený v roce 1992 v Británii na ostatcích 34 odsouzenců ale ukázal, že jen u poloviny z nich byla smrt způsobena alespoň částečně frakturou páteře. Zbytek zemřel udušením stejně jako u starší metody.

Elektrické křeslo

Elektrický výboj způsobí zástavu srdce, která přináší bezvědomí během 10 sekund. Elektrické křeslo bylo zkonstruováno právě tak, aby co nejrychleji došlo ke ztrátě vědomí, je však sporné, zda tomu tak skutečně je. John Wikswo, biofyzik z Vanderbilt University v Nashville tvrdí, že silné kosti hlavy zabraňují tomu, aby se k mozku dostal potřebný proud, takže odsouzení umírají na přehřátí mozku nebo udušením, které způsobí paralyzované dýchací svaly.

Smrtící injekce

Odsouzenému jsou vpíchnuty tři injekce – barbiturát pentotal sodný, který způsobí ztrátu vědomí, látka paralyzující dýchací svaly a chlorid sodný, který zastaví srdce. Očití svědkové ovšem tvrdí, že někteří odsouzenci sebou zmítají a mají tendenci se posadit. Příčinou je zřejmě nedostatečné množství pentotalu, který je dávkován každému stejně bez ohledu na tělesnou hmotnost.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907