Smrt z rukou kata: Čtyři způsoby (dříve) běžných poprav

11.07.2013 - Zuzana Teličková

Metody poprav ve středověku byly často nesmírně brutální. S postupem času se sice kladl důraz na co „nejohleduplnější“ exekuci, ale bezbolestný odchod odsouzeného je zřejmě i tak zcela výjimečnou záležitostí


Reklama

Stětí

Stětí mečem nebo sekerou je jedním z nejrychlejších způsobů smrti. Mnozí šlechtici, kteří se ve středověku dostali do rukou nešikovného popravčího, by ale s tímto tvrzením zřejmě nesouhlasili. Vrcholem tohoto způsobu popravování byla gilotina. Lékaři se ovšem domnívají, že i po přetnutí míchy a oddělení hlavy od trupu byli popravení stále při vědomí. Studie u krys prokázala, že mozku trvá téměř tři sekundy než spotřebuje kyslík z krve obsažené v hlavě, ekvivalent u člověka odpovídá sedmi sekundám. Zprávy očitých svědků z revoluční Francie hovoří o tom, že ústa a oči uťaté hlavy se pohybovaly ještě 15 až 30 sekund po dopadu ostří. Mohlo ale jít jen o posmrtné reflexy. 

Oběšení

Stažení provazu zneprůchodní dýchací cesty a tok krve k mozku. Jestliže je smyčka správně nasazena, nastává bezvědomí během 10 sekund. V některých případech ale odsouzení dlouho bojovali o život a jsou známy případy, kdy po odříznutí došlo k oživení oběšeného i po 15 minutách. Na konci 19. století byla zavedena technika, při níž byl nastaven delší provaz a odsouzenému měl být pádem do propadliště zlomen vaz. Výzkum provedený v roce 1992 v Británii na ostatcích 34 odsouzenců ale ukázal, že jen u poloviny z nich byla smrt způsobena alespoň částečně frakturou páteře. Zbytek zemřel udušením stejně jako u starší metody.

Elektrické křeslo

Elektrický výboj způsobí zástavu srdce, která přináší bezvědomí během 10 sekund. Elektrické křeslo bylo zkonstruováno právě tak, aby co nejrychleji došlo ke ztrátě vědomí, je však sporné, zda tomu tak skutečně je. John Wikswo, biofyzik z Vanderbilt University v Nashville tvrdí, že silné kosti hlavy zabraňují tomu, aby se k mozku dostal potřebný proud, takže odsouzení umírají na přehřátí mozku nebo udušením, které způsobí paralyzované dýchací svaly.

Smrtící injekce

Odsouzenému jsou vpíchnuty tři injekce – barbiturát pentotal sodný, který způsobí ztrátu vědomí, látka paralyzující dýchací svaly a chlorid sodný, který zastaví srdce. Očití svědkové ovšem tvrdí, že někteří odsouzenci sebou zmítají a mají tendenci se posadit. Příčinou je zřejmě nedostatečné množství pentotalu, který je dávkován každému stejně bez ohledu na tělesnou hmotnost.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907