Smrtící výstřely v Dallasu: Před 58 lety byl zavražděn prezident Kennedy

22.11.2021 - Juraj Červenka

Málokterá událost šokovala americkou veřejnost tak jako atentát na 35. prezidenta Spojených států Johna Fitzgeralda Kennedyho. Ani dnes, více než půl století po útoku, však není úplně jasné, kdo stiskl spoušť

<p><strong>John Kennedy</strong> a jeho žena <strong>Jacqueline</strong> při slavnostním průjezdu ticker-tape parade na Manhattanu. <em>(foto: Getty Images)</em></p>

John Kennedy a jeho žena Jacqueline při slavnostním průjezdu ticker-tape parade na Manhattanu. (foto: Getty Images)


Reklama

John F. Kennedy patřil k americkým prezidentům, kteří významně ovlivnili budoucí tvář USA. Byl to mladý ambiciózní muž s irskými kořeny, veterán bitvy u Šalomounových ostrovů, držitel Pulitzerovy ceny a bývalý senátor za stát Massachusetts. Jako zástupce demokratické strany se stal druhým nejmladším americkým prezidentem – bylo mu 43 let – a současně první hlavou USA katolického vyznání.

Za jeho éry byla studená válka studenější než kdykoliv předtím i potom: Po neúspěšném pokusu o svržení režimu Fidela Castra na Kubě roku 1961 stál svět na pokraji atomového konfliktu. Z karibské krize způsobené rozmístěním raket středního doletu však naopak prezident vyvedl zemi vítězně. Tyto významné události ve spojení s Kennedyho kouzlem osobnosti udělaly z 35. prezidenta USA jednoho z nejpozoruhodnějších politiků vůbec. Legendou se však stal i kvůli předčasnému odchodu z tohoto světa, o nějž se „postaral“ atentátník (nebo atentátníci) 22. listopadu 1963 v Dallasu.

Zabil jsi mého prezidenta

Za hlavního podezřelého ve věci vraždy JFK je dodnes pokládán zaměstnanec Texaského knižního velkoskladu a sympatizant komunismu Lee Harvey Oswald, který měl na prezidenta střílet z nejvyššího, šestého poschodí skladu. Jenže nad jeho vinou se stále vznáší bezpočet otazníků. 

Případ vraždy se nikdy nedostal před soud, protože podezřelého Oswalda při převozu do okresní věznice zastřelil dvaapadesátiletý majitel nočního klubu Jacob Rubinstein, přezdívaný Ruby. K incidentu došlo v podzemních garážích: Útočník vyskočil z davu novinářů, vytáhl revolver, a než stiskl spoušť, vykřikl: „Zabil jsi mého prezidenta, ty kryso!“ Poté Oswaldovi prostřelil břicho a o necelou hodinu později zraněný zemřel. Ruby původně tvrdil, že chtěl paní Jacqueline ušetřit útrap, které by musela prožívat během soudních tahanic při pohledu na vraha svého muže. 

Jacob Rubinstein byl odsouzen k trestu smrti, ale odvolal se, načež odstartoval nový proces. Před jeho skončením však obviněný podlehl rakovině plic. Před smrtí ještě novinářům řekl, že také on sám byl pouhou obětí a že se svět nikdy nedozví o atentátu pravdu. Dnes se proto většina publicistů pátrajících po okolnostech dallaské vraždy domnívá, že měl Ruby za úkol odstranit Oswalda, aby pravda nikdy nevyšla najevo.

Kolikrát se střílelo?

Kromě oficiální verze o jednom atentátníkovi existuje i alternativní teorie, podle níž se na útoku podíleli tři střelci a dohromady padlo šest ran. K hlavním zastáncům této varianty patřil okresní státní tajemník z New Orleans Jim Garrison. Kromě Oswalda se měl jeden atentátník ukývat za dřevěným plotem na travnatém návrší na náměstí, zatímco další číhal v budově Dal-Texu vedle knižního skladu. Mnozí svědci cítili spálený střelný prach právě okolo návrší, někteří zpozorovali i dým. Prezidenta měly trefit tři projektily do krku, zad a hlavy a Connallyho navíc dvě střely do zad a stehna. Jedna kulka údajně zasáhla jen chodník.

Šestnáct let po spáchání atentátu došel zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů k závěru, že z prostoru travnatého pahorku byl vystřelen ještě čtvrtý náboj. K uvedenému zjištění dospěli odborníci navzdory faktu, že čtvrtou kulku nikdo nikdy nenašel. Jako důkaz měly posloužit impulzy z jedné vysílačky umístěné na policejní motorce. Za oficiální výsledek vyšetřování však nejvyšší reprezentanti USA pokládají zjištění Warrenovy komise. 

TIP: Vražda prezidenta Kennedyho: Zabil ho vyšinutý střelec, CIA nebo mafie?

Nepříliš přesvědčivé důkazy tak daly vzniknout mnoha konspiračním teoriím, které přežívají dodnes. Podle tři roky starého průzkumu 61 % Američanů věří, že Oswald nemohl střílet sám a musel mít komplice. K podobnému číslu došel průzkum provedený krátce po vraždě, kdy bylo o existenci více střelců přesvědčeno 52 % dotázaných. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907