Šnečí farmy zachrání gorily: Místo pytlačení prodej šneků

04.09.2013 - Zuzana Teličková

Americká Společnost pro ochranu přírody (WCS) spustila nový projekt na záchranu silně ohrožených goril nigerijských (Gorilla gorilla diehli), přežívajících v afrických rezervacích již jen ve velmi malém počtu


Reklama

Program spočívá v zakládání a podpoře šnečích farem, které by měly místním obyvatelům zajistit dostatečný finanční příjem a zastavit tak ilegální lov nejvzácnějšího afrického primáta. Ze čtyř vesnic bylo vybráno osm bývalých lovců goril, kterým zaměstnanci Společnosti pro ochranu přírody pomohli vyrobit šnečí ubikace. Do každé z nich bylo umístěno 230 oblovek obrovských (Achatina achatina), které jsou považovány za vybranou delikatesu nejen ve francouzské kuchyni, ale především u samotných Afričanů. Vysoká poptávka místních obyvatel po těchto plžích slibuje nejen odbyt, ale i vyšší příjem potravy bohaté na bílkoviny.

Vedoucí projektu James Deutsch říká: „Lidé žijící v sousedství goril mají potíže s alternativními zdroji příjmů a potravy, a proto pytlačí. Pracujeme s nimi, abychom ozkoušeli jiné způsoby, jak si vydělat na živobytí, a nejslibnější se zdají být právě šnečí farmy“. Roční náklady na jednoho farmáře jsou odhadovány na 87 dolarů, zisk po odečtení výdajů na 413 dolarů. Za maso z jedné gorily dostane pytlák naproti tomu jen 70 dolarů. WCS doufá, že jakmile lidé pochopí výhody farmaření, stane se pro ně lákavější než nezákonné pytlačení. Gorily nigerijské byly již jednou považovány za vyhynulé, ale v 80. letech 20. století byly znovu objeveny. Nyní jich v Nigérii a Kamerunu žije méně než 300 a každý zabitý jedinec znamená fatální oslabení populace.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907