Laurent Van der Stockt cestoval do Sýrie na základě zadání od francouzských novin Le Monde, aniž by věděl, že pořídí některé z nejdůležitějších snímků, které z tohoto konfliktu dosud vzešly. Tento snímek ukazuje povstalecké bojovníky Svobodné syrské armády na přední linii v Jobaru během sarinového útoku vládních sil prezidenta Asada. Po zveřejnění se mu dostalo ohromného množství pozornosti po celém světě, zejména prostřednictvím sociálních sítí. Snímky zveřejnily také další přední sdělovací prostředky, včetně The Sunday Times Magazine, l’Espresso a The Huffington Post, a později je společně s dalšími podpůrnými důkazy použili představitelé velmocí k vyvinutí tlaku na prezidenta Bashara al-Assada v souvislosti s použitím chemických zbraní jeho režimem v tomto konfliktu.
Laurent říká: „V dubnu 2013, kdy jsem pořídil tuto fotografii, neexistovaly žádné nezávisle ověřitelné informace o postupu syrských povstaleckých sil v předměstích Damašku.“
„Cílem této práce bylo dostat se do čtvrti Ghúta hlavního města. Po dlouhé cestě z Libanonu jsem dokázal najít nejpředsunutější pozice povstalců. Jednoho dne, zatímco jsem prováděl rozhovor s jedním z bojovníků v přední linii v Djobaru, která byla nejblíže ke středu města, byly na nás svrženy granáty obsahující sarin. Instinktivně jsem otočil svůj fotoaparát na tuto scénu s dvěma muži v plynových maskách, kterou jsem vyfotografoval, a současně jsem nahrával videozáznam.
Zveřejnění průzkumu, který jsme provedli, novinami Le Monde ve Francii, vzorky půdy, které jsme dokázali přivést domů, a fotografie a filmové záběry, které jsem pořídil, dostatečně přesvědčily francouzskou vládu, aby veřejně oznámila, že Assadův režim skutečně používá sarin. Britská vláda přijala stejné rozhodnutí o týden později a americký prezident tuto skutečnost rovněž uvedl ve svém oficiálním projevu na toto téma v následujících dnech.“
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)