Snímek, který pomohl usvědčit prezidenta Asada

07.09.2015 - redakce 100+1


Reklama

Laurent Van der Stockt cestoval do Sýrie na základě zadání od francouzských novin Le Monde, aniž by věděl, že pořídí některé z nejdůležitějších snímků, které z tohoto konfliktu dosud vzešly. Tento snímek ukazuje povstalecké bojovníky Svobodné syrské armády na přední linii v Jobaru během sarinového útoku vládních sil prezidenta Asada. Po zveřejnění se mu dostalo ohromného množství pozornosti po celém světě, zejména prostřednictvím sociálních sítí. Snímky zveřejnily také další přední sdělovací prostředky, včetně The Sunday Times Magazine, l’Espresso a The Huffington Post, a později je společně s dalšími podpůrnými důkazy použili představitelé velmocí k vyvinutí tlaku na prezidenta Bashara al-Assada v souvislosti s použitím chemických zbraní jeho režimem v tomto konfliktu.

Granáty se sarinem

Laurent říká: „V dubnu 2013, kdy jsem pořídil tuto fotografii, neexistovaly žádné nezávisle ověřitelné informace o postupu syrských povstaleckých sil v předměstích Damašku.

Cílem této práce bylo dostat se do čtvrti Ghúta hlavního města. Po dlouhé cestě z Libanonu jsem dokázal najít nejpředsunutější pozice povstalců. Jednoho dne, zatímco jsem prováděl rozhovor s jedním z bojovníků v přední linii v Djobaru, která byla nejblíže ke středu města, byly na nás svrženy granáty obsahující sarin. Instinktivně jsem otočil svůj fotoaparát na tuto scénu s dvěma muži v plynových maskách, kterou jsem vyfotografoval, a současně jsem nahrával videozáznam.

Zveřejnění průzkumu, který jsme provedli, novinami Le Monde ve Francii, vzorky půdy, které jsme dokázali přivést domů, a fotografie a filmové záběry, které jsem pořídil, dostatečně přesvědčily francouzskou vládu, aby veřejně oznámila, že Assadův režim skutečně používá sarin. Britská vláda přijala stejné rozhodnutí o týden později a americký prezident tuto skutečnost rovněž uvedl ve svém oficiálním projevu na toto téma v následujících dnech.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Laurent Van der Stockt | Reportáž Getty ImagesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907