Snowkiting: Adrenalinový let bílými pláněmi

07.11.2015 - redakce 100+1

Snowkiting představuje relativně mladý adrenalinový sport, při němž doslova letíte zasněženou krajinou s tažným drakem. Ještě před dvaceti lety mu holdovalo jen pár odvážlivců, dnes plachtí na bílých pláních statisíce lidí po celém světě


Reklama

K této disciplíně potřebujete jen tzv. draka, lyže nebo snowboard, sníh a vítr. Drak přitom není z pohádky, i když vás určitě čeká kouzelný zážitek. Snowkiting neboli jízda na sněhu s padákem neustále získává na oblibě.

S křídly z hedvábí

Nekonečný měkký prašan, ostré slunce a modré nebe nad hlavou. Přitom vás lehce jako pírko unáší pestrobarevný hedvábný padák neboli drak či kite. Snowkiting se stal populárním zejména v zemích s rozlehlými polárními pláněmi, případně zamrzlými jezery, tedy především v Kanadě, ve Finsku či Švédsku. Setkáte se s ním však také v Alpách, a dokonce v české kotlině.

Tento adrenalinový sport se za dobu své existence již rozvětvil do několika disciplín. Při freeridingu si s kitem užijete rychlou jízdu napříč zvlněným terénem, přičemž zmíněná kategorie není tak náročná na fyzickou kondici a zvládne ji prakticky každý. Totéž ovšem nelze říct o freestylu – disciplíně plné skoků a různých triků. „Na lyžích můžete jet až sto kilometrů v hodině a skákat do patnácti metrů. Letíte tak třeba celých osmnáct vteřin vzduchem,“ objasňuje Marco Amico, instruktor snowkitingu z Jižního Tyrolska. Abyste se mohli do tohoto sněhového dobrodružství pustit, musí vítr foukat rychlostí alespoň 4 m/s.

Na lyžích či snowboardu

Drak, s nímž se řítíte pláněmi, může být dvojího typu. Komorový model se konstrukcí podobá křídlu pro paragliding. Tvoří jej dvě vrstvy látky, mezi kterými se nachází řada látkových žeber oddělujících jednotlivé vzduchové kapsy. Díky absenci rámu jsou tyto kity velmi lehké, létají dobře i ve slabém větru a snadno se přepravují.

Naproti tomu nafukovací drak disponuje jen jednou centrální vzduchovou trubicí a dvěma postranními, které drží tvar. Zatímco komorový kite pořídíte již za čtyři tisíce korun, na nafukovací model budete potřebovat minimálně pětkrát více. K jeho nesporným výhodám však patří univerzálnost – v zimě s ním můžete vyrazit na sníh, v létě na vodu.

A co nasadit na nohy? Odpověď zní: snowboard nebo lyže, přičemž obojí má své výhody. Snowboard je sice atraktivnější, vyžaduje však silnější vítr a na jezdce klade větší nároky, co se týče schopnosti udržet rovnováhu. „Lyže jsou jednodušší hlavně proto, že máte volné nohy. Jinak záleží na osobní volbě,“ uzavírá instruktor Marco Amico.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907