Sociální sítě mění naše mozky: k dobrému?

07.06.2013 - David Bimka

Je to potvrzeno. Internetové sítě jako Twitter nebo Facebook, které umožňují udržovat kontakt se stovkami známých a přátel, formují funkce a výkon našich mozků

<p>Nejděsivějším místem Pictonu je tunel, kde znenadání prudce klesá teplota a kde prý straší.</p>

Nejděsivějším místem Pictonu je tunel, kde znenadání prudce klesá teplota a kde prý straší.


Reklama

Podle nové studie publikované v časopise Nature Neuroscience je velikost tzv. amygdaly, tedy centra zodpovědného za udržování „přehledu“ v sociálních vztazích, úměrně závislá na množství kontaktů, které udržujeme. Lidé aktivně budující a udržující sociální sítě mají výrazně zvětšený objem tohoto centra.

K výsledku se vědci dopracovali studií osmapadesáti lidí. Ty nejdříve požádali o detailní popis kontaktů, které udržují v běžném životě a přes sociální sítě a poté podrobili scanu pomocí magnetické rezonance. Vedoucí projektu, doktorka Lisa Feldman, popsala výsledky studie pro britskou BBC: „Větší amygdala pravděpodobně umožňuje lidem efektivněji identifikovat, učit se a rozeznat sociální a emocionální náznaky jiných, což umožňuje vyvinout komplexní strategie jak s jinými vyjít a zajistit si v životě úspěch“. Méně vzletně řečeno, až si příště někde přečtete hloupý komentář tak vězte, že pisatel za svá slova nemůže. Má pouze zakrnělý mozek.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907