Je to potvrzeno. Internetové sítě jako Twitter nebo Facebook, které umožňují udržovat kontakt se stovkami známých a přátel, formují funkce a výkon našich mozků
Podle nové studie publikované v časopise Nature Neuroscience je velikost tzv. amygdaly, tedy centra zodpovědného za udržování „přehledu“ v sociálních vztazích, úměrně závislá na množství kontaktů, které udržujeme. Lidé aktivně budující a udržující sociální sítě mají výrazně zvětšený objem tohoto centra.
K výsledku se vědci dopracovali studií osmapadesáti lidí. Ty nejdříve požádali o detailní popis kontaktů, které udržují v běžném životě a přes sociální sítě a poté podrobili scanu pomocí magnetické rezonance. Vedoucí projektu, doktorka Lisa Feldman, popsala výsledky studie pro britskou BBC: „Větší amygdala pravděpodobně umožňuje lidem efektivněji identifikovat, učit se a rozeznat sociální a emocionální náznaky jiných, což umožňuje vyvinout komplexní strategie jak s jinými vyjít a zajistit si v životě úspěch“. Méně vzletně řečeno, až si příště někde přečtete hloupý komentář tak vězte, že pisatel za svá slova nemůže. Má pouze zakrnělý mozek.
HistorieAby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)