SoftWheel: Kolo, které nedrncá

13.05.2014 - Jan Miklín

Izraelská start-upová firma SoftWheel vynalezla kolo. Znovu. Ale ne jen tak ledajaké: speciální pístový mechanismu takřka dokonale tlumí nárazy, a odpružit tak jde takřka jakýkoli bicykl nebo invalidní vozík


Reklama

Výsledkem vývoje firmy je kolo pojmenované Acrobat. To obsahuje tři písty absorbující nárazy a výrazně tak zpohodlňující jízdu. Mechanismus se aktivuje pouze v případě, že „drncání“ překročí určitou mez. Tehdy se uchycení kola dostane mimo středovou pozici tak, aby utlumilo náraz. Po překonání nerovnosti se kolo vrátí zase do výchozí pozice.

Na kolo i vozíček

Výsledky testů ukazují, že hodnoty zrychlení při nárazech jsou s kolem Acrobat oproti kolu klasickému poloviční a zároveň odezní za zhruba polovinu doby. Unikátní kolo začala firma nejprve montovat do invalidních vozíků – motivací byl příběh zemědělce, jenž po poranění pánve a odkázání právě na vozík nebyl schopný po hrbatém poli jezdit – ale využití vynálezu je širší. Odpružené kolo ve verzi Fluent lze namontovat do jakéhokoli bicyklu – ať už elektrokola či normálního.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, softwheel.co.il

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věřící v průvodu probodenou kůži nevnímají a na háčky si zavěšují nejrůznější obětiny pro božstva.

Cestování
Historie

Jednotka statečného hulána Pileckého byla v bojích téměř zničena. V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz.

Válka
Vesmír

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales

Věda

Zoo Ocean Park se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907