Šokující obezita: Kolik váží celá lidská populace?

01.11.2013 - Lucie Paseková

Britští vědci z London School of Hygiene and Tropical Medicine si stanovili nelehký úkol – postavit na pomyslnou váhu celou lidskou populaci. Během měření zjistili i alarmující počet obézních jedinců, jejichž strava by stačila na výživu další miliardy lidí


Reklama

Kolik váží všichni lidé planety, spočítali vědci na základě údajů o velikosti populace, indexu tělesné hmotnosti a výšce obyvatel. Využili k tomu údaje shromážděné organizací OSN, Světovou zdravotnickou organizací a americkou Agenturou pro mezinárodní rozvoj.

Tukové zásoby

Váhu lidské populace pak vyčíslili na neuvěřitelných 287 000 000 tun. Ve své studii, zveřejněné v časopise BMC Public Health, vědci uvádějí, že z tohoto množství „nosí“ patnáct milionů tun lidé s nadváhou a 3,5 milionu tun lidé obézní. Celková nadváha je pak podle výpočtů živena takovým množstvím potravin, jaké by v průměru stačilo na obživu další miliardy lidí.

Z celosvětové nadváhy tvoří tukové polštáře obyvatel Spojených států amerických 34 %. A to přesto, že zde žije jen 6 % celosvětové populace. Zatímco průměrný obyvatel planety váží necelých 62 kg, váha průměrného občana USA činí více než 80 kg. Obezita se v současnosti týká 36 % dospělých Američanů a do roku 2030 by se měl podle studie amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tento počet zvýšit dokonce na 42 %. Kdyby v každém státě světa bylo totéž procento obézních lidí jako v USA, mělo by to stejný dopad, jako kdyby na Zemi žilo o miliardu lidí víc.

Nadváha se nevyhýbá ani evropskému kontinentu, kde jí trpí přibližně polovina populace. Průměrný Evropan váží o 9 kg víc než průměrný obyvatel planety. Dobře na tom není ani Česká republika, kde nadváha postihuje každého třetího jedince a obezita každého pátého.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907