Šokující obezita: Kolik váží celá lidská populace?

01.11.2013 - Lucie Paseková

Britští vědci z London School of Hygiene and Tropical Medicine si stanovili nelehký úkol – postavit na pomyslnou váhu celou lidskou populaci. Během měření zjistili i alarmující počet obézních jedinců, jejichž strava by stačila na výživu další miliardy lidí


Reklama

Kolik váží všichni lidé planety, spočítali vědci na základě údajů o velikosti populace, indexu tělesné hmotnosti a výšce obyvatel. Využili k tomu údaje shromážděné organizací OSN, Světovou zdravotnickou organizací a americkou Agenturou pro mezinárodní rozvoj.

Tukové zásoby

Váhu lidské populace pak vyčíslili na neuvěřitelných 287 000 000 tun. Ve své studii, zveřejněné v časopise BMC Public Health, vědci uvádějí, že z tohoto množství „nosí“ patnáct milionů tun lidé s nadváhou a 3,5 milionu tun lidé obézní. Celková nadváha je pak podle výpočtů živena takovým množstvím potravin, jaké by v průměru stačilo na obživu další miliardy lidí.

Z celosvětové nadváhy tvoří tukové polštáře obyvatel Spojených států amerických 34 %. A to přesto, že zde žije jen 6 % celosvětové populace. Zatímco průměrný obyvatel planety váží necelých 62 kg, váha průměrného občana USA činí více než 80 kg. Obezita se v současnosti týká 36 % dospělých Američanů a do roku 2030 by se měl podle studie amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tento počet zvýšit dokonce na 42 %. Kdyby v každém státě světa bylo totéž procento obézních lidí jako v USA, mělo by to stejný dopad, jako kdyby na Zemi žilo o miliardu lidí víc.

Nadváha se nevyhýbá ani evropskému kontinentu, kde jí trpí přibližně polovina populace. Průměrný Evropan váží o 9 kg víc než průměrný obyvatel planety. Dobře na tom není ani Česká republika, kde nadváha postihuje každého třetího jedince a obezita každého pátého.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sever Evropy čekají možná v budoucnosti vyšší srážky, ale střed a jih kontinentu budou stále víc vysychat.

Zajímavosti

Obraz Médúmské husy: nahoře malba husy velké a dvojice hus běločelých, vlevo dole vyhynulé bernešky a husa velká.

Věda

Odolnost Pernštejna prokázaná v roce 1645 přispěla k tomu, že byl hrad zařazen mezi udržované zemské pevnosti.

Historie
Revue

Zoologové zkoumali rovněž zobáky papuchalků severních (Fratercula arctica), mořských ptáků, kteří patří do čeledi alkovitých. Zobáky papuchalků mají při pohledu z boku tvar širokého trojúhelníku, ale zároveň jsou velmi úzké.

Příroda

Každá tečka představuje jednu supermasivní černou díru. | zdroj: LOFAR/LOL Survey (CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907