Solární článek pohledem speciálního elektronového mikroskopu

12.08.2014 - Martin Reichman


Reklama

Snímek připomínající příď lodi zobrazuje krystaly polovodičové sloučeniny CIGS (měď, indium, gallium, selen), která se díky svým opticko-absorbčním vlastnostem používá pro výrobu nové generace tenkovrstvých fotovoltaických fólií. Ty jsou efektivnější než běžné křemíkové moduly, zejména při slabším osvitu. Článek je tvořen nosnou plochou (například sklem), na které jsou napařené velmi tenké vrstvy CIGS. Mezi hlavní výhody nových panelů patří jejich schopnost reagovat na červenou složku světla, která převládá při zatažené obloze nebo mlze, tedy počasí typickém třeba pro střední Evropu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Erberhardt Kernahan

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907