Solární garáž od BMW: Stylový doplněk luxusního elektromobilu

12.05.2014 - Jan Miklín

Auta na elektrický pohon útočí i v kategorii luxusních a sportovních vozů. K i3, prvnímu čistému elektromobilu od BMW, brzy přibude hybridní sporťák i8 a právě k němu představila v Los Angeles mnichovská firma unikátní solární garáž


Reklama

Na první pohled vypadá BMW i Solar Carport jako pergola, po níž se táhne víno nebo jiná popínavá rostlina. Ale čím pořádněji se podíváte, tím více technických vychytávek spatříte.

BMW se zelená

Koncept navržený americkou pobočkou BMW DesignworksUSA vychází z tvarů elektromobilů a využívá co nejvíce ekologické materiály. Hlavní trámy jsou z bambusu – díky rychlému tempu růstu je tato rostlina považována za obnovitelný zdroj. Střechu tvoří průhledné skleněné fotovoltaické panely s vysokou účinností i trvanlivostí, což podtrhuje třicetiletá záruka.

Hlavní výhodou představené garáže je částečná soběstačnost provozu vozidla: v regionech s dostatkem slunečního záření bude majiteli plně stačit nabíjení energií zachycenou garáží. BMW i8 je schopné na elektropohon (bez využití spalovací motoru, který jako hybrid také obsahuje) ujet na jedno nabití okolo 37 km. Garáž je navíc schopná v případě přebytku energie dodávat elektřinu i do domácí sítě.

Představený koncept i Solar Carport ukazuje, že i takové automobilky jako je BMW míří směrem k ekologičtějším a životnímu prostředí méně škodlivým autům. A zároveň, že „zelené“ výrobky mohou být stejně stylové, jako ty normální.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.

Věda
Historie

Síť optických a akustických detektorů by ročně mohla zachytit několik ultrarychlých meteoritů z explozí supernov.

Vesmír

Na letu kriticky ohrožených ibisů byla ověřena schopnost ptáků precizně využívat vzestupné proudy při letu ve formaci.

Příroda

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907