Solární maximum: Oranžové Slunce s chladnými skvrnami, erupcemi a spikulemi

09.05.2014 - Redakce


Reklama

Slunce je v poslední době velmi aktivní. Před dvěma týdny byla na jeho povrchu pozorována řada aktivních skvrn, nachází se totiž v době solárního maxima. Tento obrázek byl zaznamenán ve světelném spektru zvaném Hydrogen Alfa a invertován do falešných barev. Díky tomu jsou jasně patrné spikule, které vytváří vzorek nádherného slunečního koberce. Jasný okraj kotouče má na svědomí relativně chladný sluneční plyn, efekt, který se nazývá ztemnění okraje.

Jen kousek nad okraji Slunce je vidět několik protuberancí, které připomínají světelné nitky. Asi nejzajímavějšími jsou na tomto obrázku chladné bílé skvrny, které poukazují na magneticky aktivní místa. V průběhu tohoto solárního maximu Slunce převrátilo své magnetické pole, což vytváří efektní podívanou – výrony koronární hmoty, protuberance či erupce, které tu a tam zasáhnou atmosféru Země a vytváří nádherné polární záře a také způsobují lokální problémy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907