Solární plachetnice se konečně chystají na svůj ostrý provoz ve vesmíru

17.07.2014 - Martin Reichman

Solární plachetnice patří mezi dávné sny vesmírných konstruktérů. Jedná se o kosmická plavidla, která jsou poháněna tlakem slunečního záření, bez použití tradičního paliva


Reklama

Vývojem solárních plachetnic se v současnosti zabývá několik vědeckých středisek v Rusku nebo například v Japonsku. Největší úspěchy v této oblasti ale pocházejí ze soukromé, neziskové společnosti The Planetary Society (TPS) z Pasadeny, která nyní oznámila plánovaný ostrý start plachetnice s označením LightSail-B.

LightSail-B, jejíž start je plánován na duben 2016, na oběžnou dráhu Země vynese těžkotonážní raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Plachetnice má ve složeném stavu podobu tří malých, vzájemně propojených krychlí. V jedné krychli se nachází centrální těleso s komunikační a řídící elektronikou, ve dvou zbývajících jsou umístěny čtyři trojúhelníkové díly plachty, vyrobené z pohliníkované plastické fólie – mylaru. Po rozvinutí bude mít plachetnice rozpětí 34 m2 a bude tak pozorovatelná i ze Země pouhým okem. Inženýři plánují, že by mise plachetnice LightSail-B mohla trvat až několik let.

Před ostrým startem LightSail-B je na rok 2015 naplánován ještě jeden zkušební start téměř totožné verze s označením LightSail-A, který by měl otestovat ovládání důležitých systémů v nižších vrstvách zemské atmosféry. Ty nejsou vzhledem ke své hustotě pro solární plachetnice příliš příznivé, mohou ale vědcům poskytnout důležité údaje o ovládání v extrémních podmínkách.

  • Zdroj textu:

    The Planetary Society

  • Zdroj fotografií: Josh Spradling (The Planetary Society)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907