Solární skleník pomůže nastartovat klesající těžbu ropy v Ománu

26.10.2015 - Martin Reichman

Obří solární park bude uprostřed ománských ropných polí měnit vodu na páru použitelnou pro nastartování skomírající těžby ropy


Reklama

Přestože leží Omán v těsném sousedství ropných supervelmocí Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů, nedosahuje jeho ropná produkce ani zdaleka výnosů okolních zemí. V žebříčku světových producentů se Omán nachází ve třetí desítce a proti rozlohou 4× menším Spojeným arabským emirátům vyprodukuje denně jen asi čtvrtinové množství ropy. Množství vytěžené ropy navíc v Ománu setrvale klesá. Ropa se ve zdejších nalezištích nachází již příliš hluboko, než aby se ji vyplatilo těžit. Změnit by to ale mohl nový projekt Enhanced Oil Recovery (EOR), který by měl být v Ománu kompletně spuštěn v roce 2017.

Hluboko ukryté zásoby

Po vytěžení ropných zásob, nacházejících se blízko povrchu, stoupají náklady na další těžbu. Odhaduje se, že na vytěžení jednoho barelu hlubinné ropy se spotřebuje až 5 barelů surové ropy. Existují ale technologické postupy, které hlubinnou těžbu usnadňují. Může jít například o plynové, nebo chemické injekce, které sníží viskozitu ropy a ta je poté snadněji dostupná. Další možností je ohřev ropy nejčastěji pomocí páry, používaný již od 60. let v Kalifornii. Právě cestou ohřevu hlubinných zásob se nyní chce vydat Omán.

Uprostřed ománských ropných polí vzniká gigantický solární park, který bude za pomoci sluneční energie přeměňovat vodu v páru využitelnou pro ohřev ropných zásob. Výkon solárního parku má být až 1 gigawattů. Na financování obřího solárního parku se kromě ománských firem podílí také ropné společnosti z USA a Velké Británie.

Ománský solární skleník GlassPoint

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, glasspoint.com, YouTube

  • Zdroj fotografií: glasspoint.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Obnova historických budov vyžaduje znalost tradičních technik, jako je práce se dřevem či tvorba jemných omítek.

Zajímavosti

Letecká doprava v Chicagu

Věda

Dnes silnice číslo 66 slouží hlavně turistům a nostalgikům.

Historie

Výskoky nad hladinu (tzv. breaching) keporkaci daleko více prováděli, když od sebe byly velrybí skupiny dál...

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907