Solární vařič: Naděje pro cestovatele, chudé i planetu?

26.09.2013 - Jan Miklín

Vypadá to jako UFO? Nebo satelit, připravený k vyslání do vesmíru? Nic z toho, na obrázku je solární sporák s motem „uvařte si pod sluncem cokoliv“


Reklama

Praktická hračka pro chataře, cestovatele i nezbytnost pro obyvatele rozvojových zemí. To může být vařič GoSun, vyvinutý americkým vědcem Patrickem Sherwinem. Do zařízení, schopného uvařit jídlo za pouhých 20 minut a dosáhnout teploty téměř 300 °C jen na sluneční paprsky, vkládá jeho tvůrce velké naděje. Snížení výskytu nemocí dýchacích cest, poškozování lesů a ušetření přírodních zdrojů, to vše by mohlo přinést rozšíření vynálezu.

Kouzelný válec

Ve složeném stavu vypadá GoSun jako obyčejný plechový válec. Pro přípravu jídla je třeba rozevřít nožičky a plášť, do středové tuby vložit jídlo a pak už stačí jen na slunci chvíli čekat. Díky využití parabolického odrazu je pro ohřívání jídla využito až 90 % paprsků, které na přístroj dopadají. Centrální válec, do kterého se jídlo vkládá, je vyroben ze dvou vrstev odolného skla, mezi kterými je vakuum. To zaručuje udržení vysoké teploty uvnitř i v případě, že přes oblohu přejdou mráčky, a naopak manipulaci s vařičem bez popálení. „Za jasného dne uvaříte šest hotdogů za méně než deset minut, muffiny za půl hodiny a plátek hovězího s rýží za čtyřicet minut,“ popisuje vynálezce. Tak dobrou chuť!

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia/Ferrari Press Agency/GoSun

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907