Sonda Dawn je ve skvělé kondici: O víkendu odešle nové snímky Ceres

08.04.2015 - Martin Reichman

Sonda Dawn již více než měsíc bezpečně krouží na oběžné dráze planetky Ceres. Během nadcházejícího víkendu vědci čekají nové snímky


Reklama

Od svého zachycení na oběžné dráze Ceres, provedla sonda Dawn pomocí svého iontového motoru několik úspěšných manévrů. Ty ji spolu s gravitací planetky přiblížily již zhruba na polovinu vzdálenosti, ve které na oběžnou dráhu vstoupila. Sonda se nyní nachází přibližně 42 tisíce kilometrů nad povrchem Ceres a připravuje se na další postupný sestup až do výšky 13,5 tisíce kilometrů.

Nové snímky již tento týden

Během nadcházejícího víkendu by měla sonda odeslat další snímky Ceres. Podle výpočtů by měly nové obrázky mít přibližně 1,5× vyšší rozlišení, než snímky pořízené na počátku března. Vzhledem k poloze sondy ale bude z Ceres viditelný pouze úzký srpek ozářený Sluncem.

Intenzivní vědecké práci se Dawn začne věnovat od 23. dubna, kdy můžeme očekávat první skutečně ostré snímky povrchu. Ještě lepší data by měla být k dispozici po 9. květnu.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907