Sonda Dawn pořídila dramatické záběry těsně nad povrchem Ceres

10.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Sonda Dawn, která od počátku března krouží po oběžné dráze Ceres, pořídila již stovky velmi podrobných snímků této trpasličí planetky. Nová animace, složená z těchto obrazů, zobrazuje povrch planetky v nebývalých podrobnostech. Celkový obraz je složený z 80 záběrů vyfocených z výšky 13 600 kilometrů a 5 100 kilometrů nad povrchem. Aktuálně se sonda nachází ještě o kousek níž -  od povrchu Ceres ji dělí pouhých 4 400 kilometrů. Ani nové snímky ale prozatím neodhalují původ velmi světlých skvrn na povrchu Ceres.

Reklama

  • Zdroj textu:

    dawn.jpl.nasa.gov | YouTube

  • Zdroj fotografií: YouTube

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907