Sonda Dawn se blíží k Ceres: K cíli zbývá jen 50 tisíc kilometrů

03.03.2015 - Martin Reichman

Téměř sedm a půl roku trvala cesta sondy Dawn k trpasličí planetě Ceres. Na její oběžnou dráhu vstoupí již tento pátek


Reklama

Americká sonda Dawn se blíží ke svému cíli – k oběžné dráze jí zbývá urazit posledních 50 tisíc kilometrů (0,0003468 AU). Vstup na orbit Ceres je naplánován na pátek 6. března. Na oběžnou dráhu trpasličí planety Dawn vstoupí ve výšce 13 500 kilometrů, později ve spirále sestoupí na výšku 4 430 kilometrů, na níž stráví zhruba 22 dnů. Během této doby bude Dawn mapovat povrch Ceres pomocí mapovacího spektrometru pro viditelnou a infračervenou oblast (VIMS).

Následovat bude další sestup až na výšku 1 480 kilometrů, kdy započne dvouměsíční fáze snímkování povrchu pomocí dvojice nezávislých FC kamer (Framing Camera) s ohniskovou vzdáleností 100 milimetrů. Výsledkem by měla být podrobná 3D mapa povrchu Cerery.

Další sestup bude sondě trvat přibližně dva měsíce, během nichž by se měla dostat na úroveň 375 kilometrů od povrchu. V této fázi (zhruba v listopadu 2015) bude sonda tři měsíce analyzovat pomocí svých čidel chemické složení hornin a to až do hloubky jednoho metru. Na oběžné dráze Ceres by měla sonda vydržet až do počátku roku 2016, kdy její mise oficiálně skončí.

  • Zdroj textu:

    dawn.jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: YouTube, Jet Propulsion Laboratory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907