Reklama


Sonda Galileo pořídila fantastické snímky Jupiterova měsíce Europa

17.07.2014 - Martin Reichman

Europa je místem, kde by se pod ledovou krustou mohl nacházet slaný oceán. A právě tato krusta byla předmětem zkoumání sondy Galileo


Reklama

Efektní obrázky zvrásnělého povrchu Jupiterova měsíce Europa, pořídila sonda Galileo. Původní snímky byly zaznamenány z výšky 21 700 kilometrů, během let 1997 a 1998, nikdy ale nebyly zveřejněny v této podobě.

Snímky, byly vytvořeny překryvem z více fotografií a dodatečným obarvením, zobrazují nazelenalé ledové pláně a červená místa, kde se míchá led se solemi, hořčíkem a kyselinami síry. Přestože nám červené části mohou připomínat řeky, ve skutečnosti se jedná o pevný povrch, vzniklý pravděpodobnou tektonickou a vulkanickou činností pod povrchem měsíce.

Europa je místem, o němž se spekuluje jako o prostředí s podmínkami vhodnými pro život. Vědci předpokládají, že by vulkanickou činností ohřívaný oceán mohl hostit život ve formě bakterií a dalších jednoduchých organismů. Předpokládá se také, že obsahuje velké množství minerálů.

Obrovský oceán, který obsahuje až třikrát více vody, než všechny pozemské oceány dohromady, je ukrytý pod silnou vrstvou ledového příkrovu. Vědci předpokládají, že by tloušťka ledového pláště mohla mít až 100 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907