Reklama


Sonda Galileo pořídila fantastické snímky Jupiterova měsíce Europa

17.07.2014 - Martin Reichman

Europa je místem, kde by se pod ledovou krustou mohl nacházet slaný oceán. A právě tato krusta byla předmětem zkoumání sondy Galileo


Reklama

Efektní obrázky zvrásnělého povrchu Jupiterova měsíce Europa, pořídila sonda Galileo. Původní snímky byly zaznamenány z výšky 21 700 kilometrů, během let 1997 a 1998, nikdy ale nebyly zveřejněny v této podobě.

Snímky, byly vytvořeny překryvem z více fotografií a dodatečným obarvením, zobrazují nazelenalé ledové pláně a červená místa, kde se míchá led se solemi, hořčíkem a kyselinami síry. Přestože nám červené části mohou připomínat řeky, ve skutečnosti se jedná o pevný povrch, vzniklý pravděpodobnou tektonickou a vulkanickou činností pod povrchem měsíce.

Europa je místem, o němž se spekuluje jako o prostředí s podmínkami vhodnými pro život. Vědci předpokládají, že by vulkanickou činností ohřívaný oceán mohl hostit život ve formě bakterií a dalších jednoduchých organismů. Předpokládá se také, že obsahuje velké množství minerálů.

Obrovský oceán, který obsahuje až třikrát více vody, než všechny pozemské oceány dohromady, je ukrytý pod silnou vrstvou ledového příkrovu. Vědci předpokládají, že by tloušťka ledového pláště mohla mít až 100 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

První testy ukazují, že karmeltazit je tvrdší než diamant.

Věda

Robotičtí recepční v hotelu Henn na.

Revue

Největší a možná nejstarší geoglyf světa se nachází na Urale – úhlopříčně měří víc než 275 metrů.

Zajímavosti

Bavlna vyklíčila v mřížkovité struktuře, která je umístěná v přibližně 18centimetrovém kanystru se vzduchem, vodou a půdou.

Vesmír

Bivoj je český legendární hrdina, který měl podle pověsti chytit na Kavčí hoře (dříve Kančí hora) divokého kance za uši, dát si ho na záda a odnést ho na hrad Libušín. Za tento čin měl získat Kazinu ruku.

Historie

Na rozdíl od jiných druhů zimujících motýlů nepotřebuje žluťásek řešetlákový k zimní hibernaci žádný úkryt.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907