Sonda Huygens pořídila první a zatím jediné snímky povrchu Titanu

15.01.2015 - Petr Broža


Reklama

Ještě před deseti lety byl pro nás Titan, největší měsíc Saturnu, velkou neznámou. Díky sondě Cassini, která byla v roce 1997 vyslána k Saturnu a od roku 2004 kolem něj bez ustání krouží, jsme se dozvěděli o Titanu podstatně více.

Zásluhu na tom má mimo jiné i výsadkový modul Huygens, který připravila ESA. Ten na povrchu Titanu přistál 14. ledna 2005 a při svém přistávání pořídil několik fotografií. Tyto obrázky byly pořízeny onoho památného dne během přistávání ve čtyřech různých výškách.

TIP: NASA vyšle hledat život na Titan unikátní létající lander Dragonfly

Bohužel kvůli chybě při vysílání byla řada dat i obrazového materiálu ztracena. I tak jde ale o historický úspěch a nejvzdálenější přistání na mimozemském tělese, jakého kdy lidstvo dosáhlo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907