Sonda Huygens pořídila první a zatím jediné snímky povrchu Titanu

15.01.2015 - Petr Broža


Reklama

Ještě před deseti lety byl pro nás Titan, největší měsíc Saturnu, velkou neznámou. Díky sondě Cassini, která byla v roce 1997 vyslána k Saturnu a od roku 2004 kolem něj bez ustání krouží, jsme se dozvěděli o Titanu podstatně více.

Zásluhu na tom má mimo jiné i výsadkový modul Huygens, který připravila ESA. Ten na povrchu Titanu přistál 14. ledna 2005 a při svém přistávání pořídil několik fotografií. Tyto obrázky byly pořízeny onoho památného dne během přistávání ve čtyřech různých výškách.

TIP: NASA vyšle hledat život na Titan unikátní létající lander Dragonfly

Bohužel kvůli chybě při vysílání byla řada dat i obrazového materiálu ztracena. I tak jde ale o historický úspěch a nejvzdálenější přistání na mimozemském tělese, jakého kdy lidstvo dosáhlo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907