Sonda Kepler objevila zatím nejmenší obyvatelnou planetu

22.04.2013 - František Martinek

V současné chvíli známe téměř tisíc exoplanet, z nichž některé by mohly nést život. Sonda Kepler v polovině dubna našla dokonce planety, které jsou velmi podobné Zemi


Reklama

V polovině dubna 2013 bylo objeveno pět planet u hvězdy Kepler-62 v souhvězdí Lyry. Od Země je vzdálena 1200 světelných let a je o jednu miliardu roků starší než Slunce. Planeta označená Kepler-62f se nejvíce podobá Zemi. Její průměr byl určen na 1,41 průměru naší planety a jeden oběh kolem mateřské hvězdy vykoná za 267 dní. Tato kamenná planeta obíhá v obyvatelné zóně. Povrch planety je pravděpodobně pokryt vodním oceánem, který však může být částečně zamrzlý.

Její „sestra“ Kepler-62e vykoná jeden oběh za 122 dny. Protože obíhá blíže svého slunce, oceán na jejím povrchu nemusí být pokrytý ledem. Průměr planety byl určen na 1,61 Země.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907