Sonda LADEE poslala k Zemi první snímky povrchu Měsíce

17.02.2014 - Per Broža

Vedle sondy LRO je LADEE druhou americkou družicí, která v tuto chvíli obíhá Měsíc. Před několika dny poslala k Zemi první snímky povrchu. Proč ale až nyní, několik měsíců pro příletu?


Reklama

Americká sonda LADEE poslala na Zemi svoje první snímky povrchu Měsíce. Proč až nyní? Snímkování povrchu totiž není primárním úkolem této družice – tím je zkoumání prachu na povrchu a slabé atmosféry, kterou Měsíc má. Kamera – tzv. hledač hvězd – slouží ke sledování hvězd a tím k určení polohy a orientaci sondy v prostoru.

Těchto pět snímků v jednoduché animaci bylo pořízeno v minutových intervalech 8. února 2014 a zachycují pokaždé o něco jiný kousek povrchu západní polokoule. Byly pořízeny v době lunárního dne, kdy povrch Měsíce současně osvětlovalo odražené světlo od Země.

Jedním z úkolů LADEE je vyřešit záhadu, kterou pozorovali na povrchu Měsíce astronauti misí Apollo: Před východem Slunce pozorovali na horizontu podivnou záři. Vědci se domnívají, že to mohlo být způsobeno elektricky nabitým měsíčním prachem ve velmi slabé atmosféře (tzv. exosféra).

Na obrázku je mimochodem vidět, jak nízko nad povrchem LADEE letí; podstatně níže, než LRO, která snímkuje Měsíc nad ní. Zatímco LADEE má výšku od 20 do 60 km, LRO 30 až 216 km.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zahrady ve Versailles čekají kvůli horku a suchu krušné časy.

Zajímavosti

Halucinogen DMT změní elektrickou aktivitu mozku tak, že se chová jako ve chvílích snění

Věda

Z Alexandra vyrostl vynikající vojenský stratég, státník, diplomat a politik.

Historie
Vesmír

Parašutisté ze 101. výsadkové divize si prohlížejí jeden ze zničených britských kluzáků

Válka

Mor může přenést na člověka i nenápadný králík

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907