Sonda LADEE poslala k Zemi první snímky povrchu Měsíce

17.02.2014 - Per Broža

Vedle sondy LRO je LADEE druhou americkou družicí, která v tuto chvíli obíhá Měsíc. Před několika dny poslala k Zemi první snímky povrchu. Proč ale až nyní, několik měsíců pro příletu?


Reklama

Americká sonda LADEE poslala na Zemi svoje první snímky povrchu Měsíce. Proč až nyní? Snímkování povrchu totiž není primárním úkolem této družice – tím je zkoumání prachu na povrchu a slabé atmosféry, kterou Měsíc má. Kamera – tzv. hledač hvězd – slouží ke sledování hvězd a tím k určení polohy a orientaci sondy v prostoru.

Těchto pět snímků v jednoduché animaci bylo pořízeno v minutových intervalech 8. února 2014 a zachycují pokaždé o něco jiný kousek povrchu západní polokoule. Byly pořízeny v době lunárního dne, kdy povrch Měsíce současně osvětlovalo odražené světlo od Země.

Jedním z úkolů LADEE je vyřešit záhadu, kterou pozorovali na povrchu Měsíce astronauti misí Apollo: Před východem Slunce pozorovali na horizontu podivnou záři. Vědci se domnívají, že to mohlo být způsobeno elektricky nabitým měsíčním prachem ve velmi slabé atmosféře (tzv. exosféra).

Na obrázku je mimochodem vidět, jak nízko nad povrchem LADEE letí; podstatně níže, než LRO, která snímkuje Měsíc nad ní. Zatímco LADEE má výšku od 20 do 60 km, LRO 30 až 216 km.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907