Sonda LRO se přiblížila k Měsíci jako nikdy v minulosti

25.05.2015 - Martin Reichman

Sonda LRO, mapující povrch Měsíce, se přiblížila k jeho povrchu. Cílem jejího výzkumu jsou oba póly Měsíce


Reklama

Měsíc je vedle Země jediným vesmírným tělesem, na jehož povrch vstoupil člověk a je také nejpravděpodobnějším místem, kde by mohla vzniknout stálá lidská základna. Přesto toho o něm mnoho nevíme. 

Změnit se to již 6 let snaží sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která mapuje povrch našeho souputníka. Nově k tomu bude mít ještě lepší podmínky. Na počátku května totiž sonda změnila svou trajektorii a přiblížila se jeho povrchu blíže, než kdy v minulosti. Nad povrchem Měsíce se bude LRO nyní pohybovat ve výšce pouhých 20 kilometrů. Jejím cílem jsou především oba póly Měsíce.

Úprava trajektorie přinese výrazné zlepšení podmínek hned šesti vědeckých přístrojů, především pak výškoměru LOLA (Laser Lunar Orbiter), který vytváří topografickou mapu povrchu Měsíce a teplotního detektoru Diviner Lunar Radiometer Experiment.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov/lro

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC, SVS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907