Sonda LRO se přiblížila k Měsíci jako nikdy v minulosti

25.05.2015 - Martin Reichman

Sonda LRO, mapující povrch Měsíce, se přiblížila k jeho povrchu. Cílem jejího výzkumu jsou oba póly Měsíce


Reklama

Měsíc je vedle Země jediným vesmírným tělesem, na jehož povrch vstoupil člověk a je také nejpravděpodobnějším místem, kde by mohla vzniknout stálá lidská základna. Přesto toho o něm mnoho nevíme. 

Změnit se to již 6 let snaží sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která mapuje povrch našeho souputníka. Nově k tomu bude mít ještě lepší podmínky. Na počátku května totiž sonda změnila svou trajektorii a přiblížila se jeho povrchu blíže, než kdy v minulosti. Nad povrchem Měsíce se bude LRO nyní pohybovat ve výšce pouhých 20 kilometrů. Jejím cílem jsou především oba póly Měsíce.

Úprava trajektorie přinese výrazné zlepšení podmínek hned šesti vědeckých přístrojů, především pak výškoměru LOLA (Laser Lunar Orbiter), který vytváří topografickou mapu povrchu Měsíce a teplotního detektoru Diviner Lunar Radiometer Experiment.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov/lro

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC, SVS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907