Sonda LRO se přiblížila k Měsíci jako nikdy v minulosti

25.05.2015 - Martin Reichman

Sonda LRO, mapující povrch Měsíce, se přiblížila k jeho povrchu. Cílem jejího výzkumu jsou oba póly Měsíce


Reklama

Měsíc je vedle Země jediným vesmírným tělesem, na jehož povrch vstoupil člověk a je také nejpravděpodobnějším místem, kde by mohla vzniknout stálá lidská základna. Přesto toho o něm mnoho nevíme. 

Změnit se to již 6 let snaží sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která mapuje povrch našeho souputníka. Nově k tomu bude mít ještě lepší podmínky. Na počátku května totiž sonda změnila svou trajektorii a přiblížila se jeho povrchu blíže, než kdy v minulosti. Nad povrchem Měsíce se bude LRO nyní pohybovat ve výšce pouhých 20 kilometrů. Jejím cílem jsou především oba póly Měsíce.

Úprava trajektorie přinese výrazné zlepšení podmínek hned šesti vědeckých přístrojů, především pak výškoměru LOLA (Laser Lunar Orbiter), který vytváří topografickou mapu povrchu Měsíce a teplotního detektoru Diviner Lunar Radiometer Experiment.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov/lro

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC, SVS

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907