Sonda MAVEN objevila polární záři na Marsu: Je 100× silnější než pozemská

19.03.2015 - Martin Reichman

Nejen na Zemi je k vidění polární záře, sonda MAVEN ji nedávno detekovala i na Marsu. Od té pozemské se ale značně liší


Reklama

Pouhý den po velkolepých polárních zářích, pozorovatelných v širokém pásu severní polokoule, přišli vědci z NASA s oznámením, že se jim podařilo zachytit polární záři na Marsu. Na rozdíl od pozemské polární záře ta marsovská není viditelná pouhým okem. Její světlo totiž spadá do ultrafialového spektra.

Ultrafialová záře nad Marsem

Marsovská polární záře není pro vědce úplnou novinkou, již v roce 2005 ji detekovala sonda Mars Express, pomocí svého ultrafialového spektrometru SPICAM. Nyní se totéž podařilo sondě MAVEN a jejímu ultrafialovému spektrometru IUVS. MAVEN ale odhalila i další zajímavosti o polární záři na Marsu.

Polární záře na Marsu vzniká podobně jako na Zemi interakcí marsovské atmosféry a slunečního větru. Zatímco pozemské polární záře vznikají obvykle ve výšce 80 až 300 kilometrů, v řídké atmosféře Marsu je to mnohem níže. Důvodem pronikání slunečního větru do nízkých úrovní marsovské atmosféry je především jeho velmi slabé magnetické pole. Vědci také odhadují, že energie nabitých částic vytvářejících marsovské polární záře je až 100× vyšší než na Zemi

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: University of Colorado

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907