Sonda MAVEN objevila polární záři na Marsu: Je 100× silnější než pozemská

19.03.2015 - Martin Reichman

Nejen na Zemi je k vidění polární záře, sonda MAVEN ji nedávno detekovala i na Marsu. Od té pozemské se ale značně liší


Reklama

Pouhý den po velkolepých polárních zářích, pozorovatelných v širokém pásu severní polokoule, přišli vědci z NASA s oznámením, že se jim podařilo zachytit polární záři na Marsu. Na rozdíl od pozemské polární záře ta marsovská není viditelná pouhým okem. Její světlo totiž spadá do ultrafialového spektra.

Ultrafialová záře nad Marsem

Marsovská polární záře není pro vědce úplnou novinkou, již v roce 2005 ji detekovala sonda Mars Express, pomocí svého ultrafialového spektrometru SPICAM. Nyní se totéž podařilo sondě MAVEN a jejímu ultrafialovému spektrometru IUVS. MAVEN ale odhalila i další zajímavosti o polární záři na Marsu.

Polární záře na Marsu vzniká podobně jako na Zemi interakcí marsovské atmosféry a slunečního větru. Zatímco pozemské polární záře vznikají obvykle ve výšce 80 až 300 kilometrů, v řídké atmosféře Marsu je to mnohem níže. Důvodem pronikání slunečního větru do nízkých úrovní marsovské atmosféry je především jeho velmi slabé magnetické pole. Vědci také odhadují, že energie nabitých částic vytvářejících marsovské polární záře je až 100× vyšší než na Zemi

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: University of Colorado

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V Benátkách trvale žije asi jen 261 tisíc lidí, ale ročně je navštíví přes 27 milionů turistů.

Zajímavosti

Šílenství v očích vojáka (vlevo) v zákopech během jedné z nejkrvavějších operací 1. světové války – bitvy na Sommě v roce 1916.

Válka

Krásný záběr nosorožce tuponosého jižního, jichž dosud ve volné přírodě žije kolem 20 000 kusů.

Příroda

Vesmír je plný „prchajících hvězd“, které se snaží uniknout ze své domovské galaxie. Patří mezi ně například Kappa Cassiopeiae ze souhvězdí Kasiopeji, která se vzhledem ke svým sousedům řítí vesmírem rychlostí přes 1 100 km/s.

Vesmír
Historie

Testování nové vizuální protézy Orion

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907