Sonda MAVEN objevila polární záři na Marsu: Je 100× silnější než pozemská

19.03.2015 - Martin Reichman

Nejen na Zemi je k vidění polární záře, sonda MAVEN ji nedávno detekovala i na Marsu. Od té pozemské se ale značně liší


Reklama

Pouhý den po velkolepých polárních zářích, pozorovatelných v širokém pásu severní polokoule, přišli vědci z NASA s oznámením, že se jim podařilo zachytit polární záři na Marsu. Na rozdíl od pozemské polární záře ta marsovská není viditelná pouhým okem. Její světlo totiž spadá do ultrafialového spektra.

Ultrafialová záře nad Marsem

Marsovská polární záře není pro vědce úplnou novinkou, již v roce 2005 ji detekovala sonda Mars Express, pomocí svého ultrafialového spektrometru SPICAM. Nyní se totéž podařilo sondě MAVEN a jejímu ultrafialovému spektrometru IUVS. MAVEN ale odhalila i další zajímavosti o polární záři na Marsu.

Polární záře na Marsu vzniká podobně jako na Zemi interakcí marsovské atmosféry a slunečního větru. Zatímco pozemské polární záře vznikají obvykle ve výšce 80 až 300 kilometrů, v řídké atmosféře Marsu je to mnohem níže. Důvodem pronikání slunečního větru do nízkých úrovní marsovské atmosféry je především jeho velmi slabé magnetické pole. Vědci také odhadují, že energie nabitých částic vytvářejících marsovské polární záře je až 100× vyšší než na Zemi

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: University of Colorado

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907