Sonda MESSENGER u Merkuru pomáhá se studiem slunečních erupcí

17.07.2014 - Martin Reichman

K pochopení procesů, které stojí za erupcemi na Slunci, si již nevystačíme s běžným pozorováním a měřením ze Země. Nově se proto do tohoto výzkumu zapojila sonda MESSENGER


Reklama

Země je od Slunce vzdálena 150 milionů kilometrů, což při rychlosti světla představuje zhruba osm minut cesty. Některé fotony, elektrony, protony, neutrony a gama záření vycházející ze Slunce ale neumíme zachytit vůbec, nebo jsou příliš ovlivněné průchodem přes nejrůznější magnetická pole. Do výzkumu proto nyní vědci z NASA zapojili sondu Messenger, která se nachází na oběžné dráze Merkuru.

Životnost některých částic, především neutronů, uvolňujících se při slunečních erupcích je velmi krátká. Jejich život trvá pouhých 15 minut a proměnlivá je také jejich rychlost. Velká část jich tak vůbec nedorazí k Zemi. Messenger je od Slunce vzdálen 28 milionů kilometrů a dokáže tak zachytit částice po několika minutách, při rychlosti světla trvá cesta od Slunce k sondě pouhou minutu a půl.

Vědci nyní porovnali údaje zaznamenané sondou, s daty zachycenými kosmickou observatoří STEREO a zjistili překvapivé údaje. Zaznamenané sluneční erupce doprovázel silný výboj nenabitých neutronů, které k oběžné dráze Merkuru dorazily mnohem dříve, než částice s elektrickým nábojem. Pozorování se navíc odehrálo na odvrácené straně Slunce, což by ze Země nebylo možné. Nové kombinované údaje tak přináší zajímavé odpovědi nejen na otázky vzniku slunečních erupcí, ale přináší také nové informace o chování uvolněných částic.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907