Sonda MESSENGER u Merkuru pomáhá se studiem slunečních erupcí

17.07.2014 - Martin Reichman

K pochopení procesů, které stojí za erupcemi na Slunci, si již nevystačíme s běžným pozorováním a měřením ze Země. Nově se proto do tohoto výzkumu zapojila sonda MESSENGER


Reklama

Země je od Slunce vzdálena 150 milionů kilometrů, což při rychlosti světla představuje zhruba osm minut cesty. Některé fotony, elektrony, protony, neutrony a gama záření vycházející ze Slunce ale neumíme zachytit vůbec, nebo jsou příliš ovlivněné průchodem přes nejrůznější magnetická pole. Do výzkumu proto nyní vědci z NASA zapojili sondu Messenger, která se nachází na oběžné dráze Merkuru.

Životnost některých částic, především neutronů, uvolňujících se při slunečních erupcích je velmi krátká. Jejich život trvá pouhých 15 minut a proměnlivá je také jejich rychlost. Velká část jich tak vůbec nedorazí k Zemi. Messenger je od Slunce vzdálen 28 milionů kilometrů a dokáže tak zachytit částice po několika minutách, při rychlosti světla trvá cesta od Slunce k sondě pouhou minutu a půl.

Vědci nyní porovnali údaje zaznamenané sondou, s daty zachycenými kosmickou observatoří STEREO a zjistili překvapivé údaje. Zaznamenané sluneční erupce doprovázel silný výboj nenabitých neutronů, které k oběžné dráze Merkuru dorazily mnohem dříve, než částice s elektrickým nábojem. Pozorování se navíc odehrálo na odvrácené straně Slunce, což by ze Země nebylo možné. Nové kombinované údaje tak přináší zajímavé odpovědi nejen na otázky vzniku slunečních erupcí, ale přináší také nové informace o chování uvolněných částic.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907