Sonda MRO zmapovala čerstvý impaktní kráter na Marsu

17.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Kráter Sirenum Fossae, který je více než kilometr široký, je z geologického hlediska velmi mladý. Svědčí o tom jeho neobvykle ostré okraje a strmé svahy. Impaktní krátery vznikají při srážce dvou těles a jejich velikost závisí především na velikosti dopadajícího tělesa, na jeho rychlost při dopadu a jeho složení. Povrch Marsu (ale i Měsíce) je impaktními krátery hustě pokrytý, podobné krátery, i když mnohem menším počtu, lze ale najít i na Zemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL, University of Arizona

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907