Sonda New Horizons: Devítileté putování od Země k Plutu

16.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Sonda New Horizons je první misí k Plutu a Kuiperovu pásu na hranici naší Sluneční soustavy. Od 19. ledna 2006, kdy sonda odstartovala ze Země, urazila již 4,8 miliardy kilometrů. Na počátku prosince se sonda probudila z režimu spánku a zahájila dlouho očekávanou přístupovou fázi k Plutu, od nějž ji v tuto chvíli dělí zhruba 220 milionů kilometrů.

Okolo Pluta by měla sonda proletět 14. července 2015, ve vzdálenosti 10 tisíc kilometrů, v jeho průzkumu bude ale pokračovat ještě měsíc po průletu. Hlavním cílem je vytvoření globální mapy Pluta a jeho měsíce Charona, k němuž se New Horizons přiblíží na vzdálenost 27 tisíce kilomerů.

Expedice New Horizons by měla pokračovat až do roku 2020, za předpokladu, že bude prodlouženo financování její mise. Vzhledem k vynikající kondici sondy se prodloužení její mise jeví jako velmi pravděpodobné. Během této doby se New Horizons bude pohybovat oblastí Kuiperova pásu, kde by měla zkoumat dosud nestanovené transneptunské objekty.

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907