Sonda New Horizons má neprůstřelnou vestu: K čemu ji může potřebovat?

10.04.2015 - Martin Reichman

New Horizons - nejrychlejší vesmírná sonda všech dob se blíží k Plutu. Hrozí jí nějaké nebezpečí?


Reklama

Sonda New Horizons letí neohroženě vstříc trpasličí planetce Pluto, ke které by měla dorazit již 14. července. Čím více se ale přibližuje svému cíli, tím vyšší je nebezpečí srážky s menšími meteority a dalším vesmírným smetím, které se v této oblasti vyskytuje. Měsíce Pluta jsou pod poměrně častou palbou menších ledových a kamenných objektů, vzhledem ke své nízké gravitaci, ale nejsou tyto měsíce schopné pozůstatky nárazů pohlcovat a trosky tak mohou křižovat dráhu přibližující se sondy.

Nejrychlejší sonda všech dob

Pro sondu New Horizons, která se vesmírem řítí rychlostí téměř 55 tisíc kilometrů za hodinu, by taková srážka mohla představovat katastrofu. Je proto vybavena neprůstřelnou vestou z tenké vrstvy kevlaru. Vesta ale chrání jen klíčové části sondy.

TIP: Jaké by to bylo žít na Plutu? Extrémní mráz, šero a vichry

V případě hrozící kolize sonda může upravit svůj kurz a vyhnout se tak hrozícímu nebezpečí, v krajním případě lze použít parabolu antény jako štít. Toto řešení by ale výrazně snížilo možnost shromažďování a odesílání dat a je proto považováno za naprosto krajní variantu.

Podle vedoucího vědeckého týmu sondy New Horizons, Alana Sterna, je pravděpodobnost srážky a ohrožení sondy New Horizons poměrně malé, sonda ale letí do vzdálených oblastí, o nichž toho mnoho nevíme. Musí být proto připravena na vše.

Reklama

  • Zdroj textu:

    pluto.jhuapl.edu

  • Zdroj fotografií: Reddit | MachidasMorningJuice

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907