Sonda New Horizons mířící k Plutu se po 9 letech probudila

08.12.2014 - Martin Reichman

Po velkých událostech posledních týdnů přichází další kapitola vesmírného průzkumu - téměř po 9 letech se probudila sonda mířící k Plutu


Reklama

Za bezmála devět let sonda New Horizons urazila 4,8 miliardy kilometrů a dvě třetiny své cesty strávila v hlubokém spánku. V sobotu krátce před čtvrtou odpolední našeho času ale přišel signál k jejímu probuzení. Velký průzkum Pluta a okolních měsíců započal.

Devět let na cestě

Od svého startu 19. ledna 2006, New Horizons strávila 1 873 dnů v režimu přerušované hibernace, 2× až 3× ročně automaticky naprogramovaný režim zkontroloval důležité systémy, provedl kalibraci přístrojů a provedl korekci kurzu. Výsledek kontroly pak sonda odeslala do řídícího centra na Zemi. 

Nyní ale nastal konec lenošení. Od Pluta dělí sondu ještě zhruba 260 milionů kilometrů, jeho průzkum ale započne již 15. ledna 2015. Do té doby bude sonda provádět podrobnou kontrolu všech svých systémů a také vědeckých přístrojů. Těch na své palubě nese hned sedm, o celkové hmotnosti 30 kilogramů.

 • vysokorozlišující spektrometr Alice pro extrémní a vzdálenou ultrafialovou oblast
 • souprava kamer Ralph - kamery MVIC pro viditelnou oblast, tři panchromatické kamery a čtyři barevné kamery
 • rádiový experiment REX pro studium vlastností atmosféry Pluta a měření rádiového záření
 • dlouhofokální kamera LORRI
 • přístroj SWAP pro studium interakce planety se slunečním větrem
 • analyzátor energetických částic PEPSSI
 • detektor kosmických prachových částic SDC

Veškerá vědecká a technická data budou zaznamenávána do dvou polovodičových velkokapacitních pamětí s kapacitou 2 × 64 Gbit a poté odesílána k Zemi.

Průzkum Pluta a měsíce Charonu

Okolo Pluta by měla sonda proletět 14. července 2015, ve vzdálenosti 10 tisíc kilometrů, v jeho průzkumu bude ale pokračovat ještě měsíc po průletu. Hlavním cílem je vytvoření globální mapy Pluta a jeho měsíce Charona, k němuž se New Horizons přiblíží na vzdálenost 27 tisíce kilomerů.

Expedice New Horizons by měla pokračovat až do roku 2020, za předpokladu, že bude prodlouženo financování její mise. Vzhledem k vynikající kondici sondy se prodloužení její mise jeví jako velmi pravděpodobné. Během této doby se New Horizons bude pohybovat oblastí Kuiperova pásu, kde by měla zkoumat dosud nestanovené transneptunské objekty.

Reklama

 • Zdroj textu:

  nasa.gov

 • Zdroj fotografií: HUAPL/SwRI

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907