Sonda SDO pořídila ohromující záběry extrémní sluneční erupce

04.10.2014 - Martin Reichman

Na začátku týdne sonda SDO zachytila obří mračno materiálu, plujícího nad povrchem Slunce. O tři dny později se objevila první extrémní erupce


Reklama

Kroutící se, téměř dva miliony kilometrů dlouhé mračno sluneční hmoty, vznášející se nad povrchem Slunce, zachytila poslední zářijový den sonda SDO (Solar Dynamics Observatory). Vlákno, které by svou délkou 100× obtočilo zeměkouli, bylo nad povrchem Slunce pozorovatelné několik dnů.

Mračno, které vykazuje známky extrémního magnetického potenciálu, pravděpodobně souvisí i s novou silnou erupcí, kterou SDO zaznamenala tento čtvrtek. Efektní vzplanutí koronální hmoty následované výronem žhavé plazmy vědci klasifikují jako erupci třídy M7,3 – tedy velmi silnou. Erupce ale na rozdíl od těch, které se odehráli na konci srpna, nesměřovala k Zemi, takže nebudou mít žádný vliv na dění na naší planetě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907