Na začátku týdne sonda SDO zachytila obří mračno materiálu, plujícího nad povrchem Slunce. O tři dny později se objevila první extrémní erupce
Kroutící se, téměř dva miliony kilometrů dlouhé mračno sluneční hmoty, vznášející se nad povrchem Slunce, zachytila poslední zářijový den sonda SDO (Solar Dynamics Observatory). Vlákno, které by svou délkou 100× obtočilo zeměkouli, bylo nad povrchem Slunce pozorovatelné několik dnů.
Mračno, které vykazuje známky extrémního magnetického potenciálu, pravděpodobně souvisí i s novou silnou erupcí, kterou SDO zaznamenala tento čtvrtek. Efektní vzplanutí koronální hmoty následované výronem žhavé plazmy vědci klasifikují jako erupci třídy M7,3 – tedy velmi silnou. Erupce ale na rozdíl od těch, které se odehráli na konci srpna, nesměřovala k Zemi, takže nebudou mít žádný vliv na dění na naší planetě.
nasa.gov
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.