Sondě Messenger zbývají poslední dny: Ve čtvrtek dopadne na povrch Merkuru

27.04.2015 - Martin Reichman

Mise sondy Messenger dospěla ke svému konci. Po 4 letech strávených na oběžné dráze Merkuru, se ve čtvrtek 30. dubna roztříští o jeho povrch


Reklama

Sonda Messenger byla vypuštěna v srpnu 2004, po složité trajektorii se dvěma průlety kolem Venuše a třemi kolem Merkuru byla 18. března 2011 úspěšně navedena na oběžnou dráhu Merkuru. Její mise na oběžné dráze nejvnitřnější planety naší Soustavy tak trvá již více než 4 roky. Původně byla přitom plánována na pouhý rok. Ve čtvrtek svou cestu ukončí – nemá totiž již žádné palivo.

Dopad na povrch Merkuru nebude ze Země viditelný, odehraje se na odvrácené straně planety. Rozhodně se ale neobejde bez následků – třímetrovou sondu čeká náraz v rychlosti přes 14 tisíc kilometrů v hodině a vědci předpokládají, že do povrchu Merkuru vyhloubí přibližně 16metrový kráter.

Ani po své smrti ale vědecký přínos sondy neskončí. Místo dopadu se chystá prozkoumat evropsko-japonská sonda BepiColombo, která by měla odstartovat v roce 2017 a Merkuru by měla dosáhnout v průběhu roku 2024.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JHU APL, Carnegie Institution of WashingtonDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907