Sondě Messenger zbývají poslední dny: Ve čtvrtek dopadne na povrch Merkuru

27.04.2015 - Martin Reichman

Mise sondy Messenger dospěla ke svému konci. Po 4 letech strávených na oběžné dráze Merkuru, se ve čtvrtek 30. dubna roztříští o jeho povrch


Reklama

Sonda Messenger byla vypuštěna v srpnu 2004, po složité trajektorii se dvěma průlety kolem Venuše a třemi kolem Merkuru byla 18. března 2011 úspěšně navedena na oběžnou dráhu Merkuru. Její mise na oběžné dráze nejvnitřnější planety naší Soustavy tak trvá již více než 4 roky. Původně byla přitom plánována na pouhý rok. Ve čtvrtek svou cestu ukončí – nemá totiž již žádné palivo.

Dopad na povrch Merkuru nebude ze Země viditelný, odehraje se na odvrácené straně planety. Rozhodně se ale neobejde bez následků – třímetrovou sondu čeká náraz v rychlosti přes 14 tisíc kilometrů v hodině a vědci předpokládají, že do povrchu Merkuru vyhloubí přibližně 16metrový kráter.

Ani po své smrti ale vědecký přínos sondy neskončí. Místo dopadu se chystá prozkoumat evropsko-japonská sonda BepiColombo, která by měla odstartovat v roce 2017 a Merkuru by měla dosáhnout v průběhu roku 2024.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JHU APL, Carnegie Institution of Washington

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907