Mise sondy Messenger dospěla ke svému konci. Po 4 letech strávených na oběžné dráze Merkuru, se ve čtvrtek 30. dubna roztříští o jeho povrch
Sonda Messenger byla vypuštěna v srpnu 2004, po složité trajektorii se dvěma průlety kolem Venuše a třemi kolem Merkuru byla 18. března 2011 úspěšně navedena na oběžnou dráhu Merkuru. Její mise na oběžné dráze nejvnitřnější planety naší Soustavy tak trvá již více než 4 roky. Původně byla přitom plánována na pouhý rok. Ve čtvrtek svou cestu ukončí – nemá totiž již žádné palivo.
Dopad na povrch Merkuru nebude ze Země viditelný, odehraje se na odvrácené straně planety. Rozhodně se ale neobejde bez následků – třímetrovou sondu čeká náraz v rychlosti přes 14 tisíc kilometrů v hodině a vědci předpokládají, že do povrchu Merkuru vyhloubí přibližně 16metrový kráter.
Ani po své smrti ale vědecký přínos sondy neskončí. Místo dopadu se chystá prozkoumat evropsko-japonská sonda BepiColombo, která by měla odstartovat v roce 2017 a Merkuru by měla dosáhnout v průběhu roku 2024.
nasa.gov
HistorieEvropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)
HistoriePočátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)