Sopečné divadlo: láva, dým a prach

28.05.2013 - Marek Telička

<p>Zařízení, které mělo Midgleyovi usnadnit vstávání z postele, ho nakonec stálo život.  </p>

Zařízení, které mělo Midgleyovi usnadnit vstávání z postele, ho nakonec stálo život.  


Reklama

Havajské sopky jsou poněkud odlišné od naší představy klasického vulkánu: strmého kuželovitého kopce jako je Mt. Rainier v USA, Fuji v Japonsku nebo Vesuv v Itálii. Na Havaji, sopečném souostroví uprostřed Tichého oceánu patřícího ke Spojeným státům, se sopky pozvolna zvedají od oceánského dna a na svém vrcholu jsou zakončeny obrovskými krátery zvanými caldera. Taková rozměrná rokle vznikla propadnutím vrcholu hory, pod kterým se láva smrštila či odplavila do okolí. Erupce havajských sopek mají většinou pomalý, ale dlouhotrvající průběh.

Některé sopouchy se nachází i na pobřeží oceánu, kde vytékající láva připravuje pozoruhodné divadlo: rozžhavená horká láva chladnoucí dotykem s vodou vytváří husté kouřové clony. Nejlepší je tato podívaná v noci, kdy nejvíce vynikne žhnoucí láva.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907