Sopečné divadlo: láva, dým a prach

28.05.2013 - Marek Telička

<p>Zařízení, které mělo Midgleyovi usnadnit vstávání z postele, ho nakonec stálo život.  </p>

Zařízení, které mělo Midgleyovi usnadnit vstávání z postele, ho nakonec stálo život.  


Reklama

Havajské sopky jsou poněkud odlišné od naší představy klasického vulkánu: strmého kuželovitého kopce jako je Mt. Rainier v USA, Fuji v Japonsku nebo Vesuv v Itálii. Na Havaji, sopečném souostroví uprostřed Tichého oceánu patřícího ke Spojeným státům, se sopky pozvolna zvedají od oceánského dna a na svém vrcholu jsou zakončeny obrovskými krátery zvanými caldera. Taková rozměrná rokle vznikla propadnutím vrcholu hory, pod kterým se láva smrštila či odplavila do okolí. Erupce havajských sopek mají většinou pomalý, ale dlouhotrvající průběh.

Některé sopouchy se nachází i na pobřeží oceánu, kde vytékající láva připravuje pozoruhodné divadlo: rozžhavená horká láva chladnoucí dotykem s vodou vytváří husté kouřové clony. Nejlepší je tato podívaná v noci, kdy nejvíce vynikne žhnoucí láva.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907