Souboj kondora a býka: Krvavá tradice v peruánských horách

28.08.2013 - Jan Miklín

Hlavními protagonisty svátku Yawar, konaného vysoko v peruánských Andách, jsou býk, kondor a odvážní místní muži. Krvavá tradice má znázorňovat vítězství domorodých obyvatel nad koloniálními utlačovateli


Reklama

Dlouho před vypuknutím boje se místní muži vydávají do odlehlých koutů hor s jasným cílem: zajmout kondora. Obvykle nastraží mulu jako návnadu a pak jednoduše počkají, až se kondor nacpe k prasknutí a není schopen vzlétnout. Pak jej za oslavných tanců a zpěvů přivezou do vesnice, kde jej krmí masem a alkoholickou chichou.

O dni D vběhne za zvuků dechovky do vesnické arény býk, vybraný pro svou sílu, s kondorem na zádech. Symbolika je zřejmá: zatímco kondor, posvátný pták většiny jihoamerických indiánů, znázorňuje původní obyvatele Nového světa, býk je symbolem (nejen) španělských nájezdníků. Kondor zuřivě buší svým mohutným zobákem do zad, hlavy a uší býka, ten se snaží nevítaného nákladu zbavit. Býka navíc provokují muži, což trochu připomíná tradiční býčí zápasy; pravděpodobně tedy, i když místní hovoří o dlouhé tradici, Yawar neexistoval v této podobě dříve, než do Latinské Ameriky Španělé tradici býčích zápasů dovezli.

Boj obvykle netrvá moc dlouho – kondorovi hrozí nebezpečí zranění i smrti, což by podle pověr přineslo na komunitu neštěstí – ale i tak dochází ke zranění lidí a občas i smrti kondora. Svátek, který rozhodně není na ústupu, tak spolu s dalšími faktory přispívá k úbytku jihoamerické populace kondora. Vědci odhadují, že v celém Peru by mohlo žít už jen asi tři až pět stovek těchto ptáků, a Yawar se každoročně pořádá ve zhruba padesátce vesnic.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907