Souboj kondora a býka: Krvavá tradice v peruánských horách

28.08.2013 - Jan Miklín

Hlavními protagonisty svátku Yawar, konaného vysoko v peruánských Andách, jsou býk, kondor a odvážní místní muži. Krvavá tradice má znázorňovat vítězství domorodých obyvatel nad koloniálními utlačovateli


Reklama

Dlouho před vypuknutím boje se místní muži vydávají do odlehlých koutů hor s jasným cílem: zajmout kondora. Obvykle nastraží mulu jako návnadu a pak jednoduše počkají, až se kondor nacpe k prasknutí a není schopen vzlétnout. Pak jej za oslavných tanců a zpěvů přivezou do vesnice, kde jej krmí masem a alkoholickou chichou.

O dni D vběhne za zvuků dechovky do vesnické arény býk, vybraný pro svou sílu, s kondorem na zádech. Symbolika je zřejmá: zatímco kondor, posvátný pták většiny jihoamerických indiánů, znázorňuje původní obyvatele Nového světa, býk je symbolem (nejen) španělských nájezdníků. Kondor zuřivě buší svým mohutným zobákem do zad, hlavy a uší býka, ten se snaží nevítaného nákladu zbavit. Býka navíc provokují muži, což trochu připomíná tradiční býčí zápasy; pravděpodobně tedy, i když místní hovoří o dlouhé tradici, Yawar neexistoval v této podobě dříve, než do Latinské Ameriky Španělé tradici býčích zápasů dovezli.

Boj obvykle netrvá moc dlouho – kondorovi hrozí nebezpečí zranění i smrti, což by podle pověr přineslo na komunitu neštěstí – ale i tak dochází ke zranění lidí a občas i smrti kondora. Svátek, který rozhodně není na ústupu, tak spolu s dalšími faktory přispívá k úbytku jihoamerické populace kondora. Vědci odhadují, že v celém Peru by mohlo žít už jen asi tři až pět stovek těchto ptáků, a Yawar se každoročně pořádá ve zhruba padesátce vesnic.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907