Soucit uprostřed krvavé války: Federico Claveria na Tinianu

06.02.2022 - Jiří Suchánek



Štábní seržant (přibližně ekvivalent rotného) americké námořní pěchoty Federico Claveria podává skrz plot z ostnatého drátu čokoládu japonskému chlapci drženému v internačním táboře na ostrově Tinian, v Mariánských ostrovech. Snímek symbolizující lidskost uprostřed zuřícího konfliktu pořídil v srpnu 1944 desátník George Mattson, který sloužil stejně jako Claveria coby oficiální bojový fotograf námořní pěchoty.

Civilisté v internaci

Bitva o Tinian se odehrála mezi 24. červencem a 1. srpnem 1944 a na americké straně se jí účastnily především 2. a 4. divize námořní pěchoty. Střetnutí těžce dolehlo také na tamní japonské obyvatelstvo. Do 10. srpna bylo do internačních táborů nahnáno na 13 000 civilistů, dalších zhruba 4 000 osob do té doby spáchalo sebevraždu nebo zahynulo během bojů.

Federiku Claveriovi bylo v době japonského úderu na Pearl Harbor 33 let a byl pevně rozhodnut zapojit se do amerického válečného úsilí v řadách námořní pěchoty. Jelikož ale v té době neměl americké občanství, nemohl být odveden. Další překážkou se pak stala jeho barvoslepost.

TIP: V Hitlerově vaně: Válečná korespondentka Lee Miller

Claveria se ale nehodlal vzdát, a protože měl zkušenosti z filmového průmyslu, stal se nakonec oficiálním mariňáckým fotografem a filmařem. Sloužil u V. obojživelného sboru, válku přežil a 16. července 1946 byl z armády s poctami propuštěn. Zemřel 5. června 1994.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Profimedia, koloroval Paul Raynolds


Další články v sekci