Soukromá raketa FireFly Alpha bude poháněná levným metanem

22.07.2014 - Martin Reichman

Soukromý vesmírný dopravce FireFly, představil zbrusu nový typ rakety určené pro nízkonákladové lety k oběžné dráze. Novinka přitom představuje několik zajímavých technologických inovací


Reklama

Raketa FifeFly Alpha je osazena netradičními motory typu aeorospike, které pro svůj pohon využívají kombinaci metanu a kapalného kyslíku. Výhody raketových motorů tohoto typu jsou známy již od 60. let minulého století, jejich testování ale většinou nedospělo dále než do stádia teoretických analýz a zkoušek. Jejich konstrukce umožňuje odvod výtokových plynů po vnějšku centrálního tělesa, na rozdíl od tradičních motorů, kde plyny vytékají vnitřkem trysky. Tento rozdíl má ale podle inženýrů zásadní vliv na účinnost raketového motoru.

Další zajímavostí nové rakety je také použité palivo. S využitím metanu a kapalného kyslíku sice experimentuje i NASA, například u svého přistávacího modulu Morpheus, nikdy ale nebylo použito k cestě na oběžnou dráhu. Palivo přitom hraje u nízkonákladových letů klíčovou roli. Použitý metan je snadno dostupný a tím i relativně levný, je ekologičtější než konvenční paliva a nepotřebuje dodatečné tlakovací inertní plyny, například helium, což se opět příznivě odráží na nižších nákladech.

Konstrukce nové keramicko-kompozitní rakety má také poměrně originální typ palivových trysek ve tvaru klínu. Tento tvar by měl v kombinaci s aerospikovým motorem poskytovat dostatečný vztlakový výkon a raketa by měla být schopna vynést na oběžnou dráhu Země satelity a další zařízení o váze až 400 kg. To vše s výrazně nižšími finančními náklady, než je tomu dosud. Termín dokončení rakety FifeFly Alpha je plánován na rok 2017.

Reklama

  • Zdroj textu:

    FireFly Space Systems

  • Zdroj fotografií: FireFly Space SystemsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907