Aktualizováno: SpaceX dnes znovu vyzkouší návrat prvního stupně rakety Falcon 9

14.04.2015 - Martin Reichman

K ISS dnes odstartuje raketa Falcon 9. Po vynesení kosmické lodi Dragon se pokusí o řízený návrat prvního stupně rakety


Reklama

V rámci zásobovací mise zamíří dnes večer k ISS kosmická loď Dragon, kterou na oběžnou dráhu dopraví raketa SpaceX Falcon 9. Původní pondělní start byl vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám odložen na úterý 16 hodin a 10 minut východního času (22:10 našeho času). Předpověď počasí ovšem nezní příliš optimisticky, pravděpodobnost zítřejšího startu je jen 50%. Mise je bezpilotní, Dragon má k Mezinárodní vesmírné stanici dopravit pouze zásoby a vědecký materiál.

Kromě zásobování je ale dnešní událost zajímavá ještě z jiného důvodu. SpaceX se opět pokusí o návrat a plánované přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na plošině autonomní lodi v Atlantickém oceánu. Stejný pokus proběhl již letos v lednu 2015, během předchozí mise CRS-5, raketa během tohoto pokusu sice přesně trefila plovoucí plošinu ASDS, přistála ale příliš tvrdě a byla zcela zničena. První stupeň by měl na plošině dosednout přibližně 8 minut a 30 sekund po startu.

Lednový pokus řízeného přistání prvního stupně Falconu:

Reklama

  • Zdroj textu:

    spacex.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907