SpaceX má novou kosmickou loď pro sedm kosmonautů, Dragon V2

31.05.2014 - Petr Broža

Zakladatel společnosti SpaceX, která již posílá náklad na oběžnou dráhu, Elon Musk, představil zcela novou kosmickou loď. Dopraví kosmonauty na ISS


Reklama

Nová loď byla představena na tiskové konferenci 29. května a létat by mohla už příští rok. Díky tomu by se Amerika zbavila své závislosti na Rusku ohledně dopravy svých astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Loď Dragon V2 uveze až sedm kosmonautů najednou, zatímco ruský Sojuz pouze tři.

Už jen pohled do nitra dávat tušit, že zde máme naprosto moderní loď, postavenou od začátku. Sojuz je oproti tomu jen neustále vylepšovaná kabina lodi, která začala létat v šedesátých letech. První verze Dragonu v současné době úspěšně dopravuje náklad na ISS. Verze 2 je několikanásobně použitelná a měla by přistávat na zemi s přesností helikoptéry. Ke stanici nebude připojována pomocí robotického ramene, ale zadokuje podobně jako Sojuz.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907