SpaceX: Opakovaně použitelná raketa Falcon 9R dolétla do 4× větší výšky

09.05.2014 - Petr Broža

Raketa, která by mohla vynášet náklad do vesmíru opakovaně, patří k nejvyšším prioritám soukromé „kosmické“ společnost SpaceX. Ta už nyní létá s nákladem na ISS


Reklama

Několik týdnů po svém prvním letu se raketa Falcon 9R na start postavila znovu. Tentokrát dosáhla výšky jednoho kilometru, což je čtyřikrát více než při svém panenském letu. Raketu při letu natáčel dron, takže se můžete kochat na záběry, kdy raketa vyletí přímo k němu. Start se uskutečnil v testovacím prostoru McGregor v Texasu, kde mimo jiné vystrašil okolo se pasoucí dobytek.

Let trval dvě minuty a raketa v jeho závěru bezpečně přistála vzpřímeně na svoje nohy. Při dalších testech už budou při startu složeny k tělu rakety a raketa se roznoží až těsně před přistáním. Toto měkké přistání je klíčové pro vytvoření vícenásobně použitelné rakety, která by mohla do vesmíru startovat zhruba stokrát – to by podle Elona Muska, zakladatele SpaceX, mohlo až stonásobně snížit cenu za vynesení nákladu na oběžnou dráhu Země.

Palivo totiž tvoří jen 0,3 procenta ceny celého letu. Současná mise Dragonu k ISS přijde na zhruba 60 milionů dolarů. Představa, že raketa po vypuštění nákladu se celá vrátí zpět, se tak opět o kousek přiblížila. Už jen proto, že se při dubnovém letu k ISS v pořádku vrátil první stupeň rakety Falcon 9 – přistál měkce do oceánu. Podle Muska bude v budoucnu možno za dobrých podmínek uskutečnit i dva lety denně, kdy se raketa po přistání na startovací plošinu jen naplní palivem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX, Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907