SpaceX přepisuje historii: Poprvé se podařilo přistát s prvním stupněm rakety

22.12.2015 - Martin Reichman

První stupeň rakety Falcon 9 dnes dokázal úspěšně přistát na floridské základně


Reklama

Věc, které ještě před pěti lety nikdo příliš nevěřil, se stala skutečností. Dnes, krátce před třetí hodinou ranní, poprvé přistál první stupeň rakety Falcon 9 zpět na Zemi. Tato událost může zásadním způsobem změnit budoucnost kosmonautiky. Řízené přistání prvního stupně totiž přinese výrazné zlevnění letů do vesmíru.

Inovovaná verze rakety Falcon 9 verze 1.2 odstartovala dnes v půl třetí našeho času, z floridské základny Cape Canaveral Air Force Station. Přibližně po 2 minutách došlo k úspěšnému oddělení prvního stupně rakety, přičemž ten se vydal zpět k přistávací ploše floridské základny. Druhý stupeň a kosmická loď dále pokračovali s nákladem komunikačních satelitů ORBCOMM k oběžné dráze Země.

Jásot se v řídícím centru SpaceX ozval 9 minut a 50 sekund po startu rakety – v tento okamžik první stupeň Falconu 9 hladce dosedl na přistávací plochu floridské základny.

Úspěchem skončila i primární část dnešní mise, přibližně 20 minut po startu vypustila kosmická loď Dragon nálad 11 komunikačních satelitů ORBCOMM.

  • Zdroj textu:

    SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907