Španělská sedmitisícovka Pico de Teide: Pekelná hora v pozemském ráji

22.09.2015 - Martin Reichman

Norský filmař Terje Sorgjerd pořídil úžasné časosběrné video z nejvyššího vrcholku ostrova Tenerife. Kromě úchvatných záběrů tohoto pozemského ráje se mu podařilo zachytit třeba unikátní pohled na Mléčnou dráhu během obří písečné bouře zuřící nad Saharou.


Reklama

Pico de Teide je se svými sedmi tisíci metry nejvyšší horou Španělska. Neleží ale ve Španělsku, nýbrž uprostřed španělského ostrova Tenerife, nad jehož povrch vystupuje 3 718 metrů. Svou větší část ale ukrývá pod hladinou Atlantiku. Její název v překladu znamená Pekelná hora, což dává tušit, že nejde jen o obyčejnou horu - Pico de Teideo je ve skutečnosti aktivní, i když momentálně již více než 100 let spící, sopkou. Naposled o sobě dala Pekelná hora vědět v roce 1906, kdy se po jejím severozápadním svahu řinul 5 kilometrů dlouhý lávový proud.

  • Zdroj textu:

    Vimeo

  • Zdroj fotografií: Terje Sorgjerd

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907