Spektakulární podívaná v centru mlhoviny Laguna

21.08.2014 - Martin Reichman


Reklama

Snímek mlhoviny Laguna zobrazuje spektakulární hvězdnou formaci – dvojici trychtýřovitých mraků, dlouhých přibližně půl světelného roku, vzniklých hvězdným větrem a energií z okolních hvězd. Celý prostor prosvětluje bílá záře blízké hvězdy Hershel 36 a rudá světla skrytých mladých hvězd. Mračné trychtýře vznikají ve chvílích, kdy se energie hvězd setká s chladnými částečkami okolního prachu. Vytváří se tak silný střih větru, tedy rozdíl proudění v různých hladinách, který je známý i na Zemi. Provází totiž vznik silných pozemských bouří. Mlhovina Laguna, známá také jako Messier 8, je od Země vzdálena přibližně 4200 světelných let a nachází se v souhvězdí Střelce. Snímek, který zachytil Hubbleův vesmírný dalekohled, měří asi pět světelných let.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907