Spirální galaxie M81 z Velké medvědice

18.04.2013 - Petr Broža

<p>Voda na nerovné vozovce bohužel cáká ven a sedátko je poněkud kluzké. Řidič má tudíž problém zejména v zatáčkách</p>

Voda na nerovné vozovce bohužel cáká ven a sedátko je poněkud kluzké. Řidič má tudíž problém zejména v zatáčkách


Reklama

Spirální galaxie M81, jedna z nejjasnějších galaxií na obloze, je podobná naší Galaxii. Leží 11,8 milionů světelných let daleko a najdete ji v souhvězdí Velké medvědice. Tato fotografie odhaluje detaily jejího jasného žlutého jádra a současně ukazuje tmavší oblasti namodralých spirálních ramen a prachových oblastí v okolí. Tyto prachové částice následují tzv. Arpův oblouk, o němž bylo dříve předpokládáno, že vzniká gravitační interakcí s blízkou galaxií M82, která z M81 „vytahuje“ galaktickou hmotu. Později ale bylo zjištěno, že tento prachový oblouk leží jen kousek od naší Galaxie, sotva několik stovek světelných let nad jejím diskem.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907