Spirální galaxie NGC 7331 připomíná Mléčnou dráhu

02.03.2014 - Redakce


Reklama

Velmi krásná spirální galaxie NGC 7331 v lecčems připomíná naši Galaxii, Mléčnou dráhu. Je vzdálena okolo 50 milionů světelných let a můžete ji spatřit v souhvězdí Pegase. Díky tomu, že je hodně nakloněna, navozují dlouhé expozice pocit velké hloubky. Tento efekt je dále posílen ostrými galaxiemi, které leží za tímto nádherným ostrovem ve vesmíru. Zdánlivá velikost těchto galaxií je zhruba desetina NGC 7331, nacházejí se tedy přibližně desetkrát dále. Jejich blízkost na obrázku je pouze náhodná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Dietmar Hager, Torsten Grossmann

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907