Spirální M51: Rentgenové záření z Vírové galaxie odhaluje jasná centra

11.06.2014 - Redakce


Reklama

Co se stane, když se podíváme na celou galaxii v rentgenovém záření? Přesně to udělala vesmírná observatoř Chandra, když si prohlédla galaxii M51, známou též jako Vírová galaxie. Na obrázku vidíte stovky hvězd, které vyzařují v rentgenovém spektru. Takto bychom ale galaxii v rentgenovém záření neviděli, obrázek vznikl spojením dat z Chandry a Hubblea (viditelné záření), takže vynikne jak tvar galaxie, tak rentgenové zdroje.

Počet rentgenových zdrojů jako neutronové hvězdy nebo černých děr v binárních systémech je v galaxii M51 neobvykle vysoký v porovnání s běžnou spirální nebo eliptickou galaxií. To napovídá, že se ve Vírové galaxii rodí velké množství nových hvězd. Jasná centra obou galaxií NGC 5194 a NGC 5195 (vpravo a vlevo) rovněž ukazují na velmi vysokou aktivitu.

Na obrázku v nepravých barvách je rentgenové záření zobrazeno fialovou barvou, kdy rozptýlené rentgenové záření ukazuje na plyn zahřátý na miliony stupňů zářením z výbuchů supernov.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907