Spirální M51: Rentgenové záření z Vírové galaxie odhaluje jasná centra

11.06.2014 - Redakce


Reklama

Co se stane, když se podíváme na celou galaxii v rentgenovém záření? Přesně to udělala vesmírná observatoř Chandra, když si prohlédla galaxii M51, známou též jako Vírová galaxie. Na obrázku vidíte stovky hvězd, které vyzařují v rentgenovém spektru. Takto bychom ale galaxii v rentgenovém záření neviděli, obrázek vznikl spojením dat z Chandry a Hubblea (viditelné záření), takže vynikne jak tvar galaxie, tak rentgenové zdroje.

Počet rentgenových zdrojů jako neutronové hvězdy nebo černých děr v binárních systémech je v galaxii M51 neobvykle vysoký v porovnání s běžnou spirální nebo eliptickou galaxií. To napovídá, že se ve Vírové galaxii rodí velké množství nových hvězd. Jasná centra obou galaxií NGC 5194 a NGC 5195 (vpravo a vlevo) rovněž ukazují na velmi vysokou aktivitu.

Na obrázku v nepravých barvách je rentgenové záření zobrazeno fialovou barvou, kdy rozptýlené rentgenové záření ukazuje na plyn zahřátý na miliony stupňů zářením z výbuchů supernov.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907