Co se stane, když se podíváme na celou galaxii v rentgenovém záření? Přesně to udělala vesmírná observatoř Chandra, když si prohlédla galaxii M51, známou též jako Vírová galaxie. Na obrázku vidíte stovky hvězd, které vyzařují v rentgenovém spektru. Takto bychom ale galaxii v rentgenovém záření neviděli, obrázek vznikl spojením dat z Chandry a Hubblea (viditelné záření), takže vynikne jak tvar galaxie, tak rentgenové zdroje.
Počet rentgenových zdrojů jako neutronové hvězdy nebo černých děr v binárních systémech je v galaxii M51 neobvykle vysoký v porovnání s běžnou spirální nebo eliptickou galaxií. To napovídá, že se ve Vírové galaxii rodí velké množství nových hvězd. Jasná centra obou galaxií NGC 5194 a NGC 5195 (vpravo a vlevo) rovněž ukazují na velmi vysokou aktivitu.
Na obrázku v nepravých barvách je rentgenové záření zobrazeno fialovou barvou, kdy rozptýlené rentgenové záření ukazuje na plyn zahřátý na miliony stupňů zářením z výbuchů supernov.
apod.nasa.gov
HistoriePočátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaMalý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz Yanten, CC BY 4.0)
VálkaRepublic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)