Spitzerova nádhera: Galaxie Prsten v souhvězdí Eridanu

23.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Nový snímek Spitzerova vesmírného dalekohledu zobrazuje galaxii NGC 1921 (galaxie Prsten). Červený vnější kruh je tvořený množstvím mladých hvězd vyzařujících infračervené světlo s vlnovou délkou 8 µm. Modrá centrální část naopak obsahuje hvězdy starší, které září světlem na kratších vlnových délkách 3,4–4,5 µm. Galaxie Prsten je stará přibližně 12 miliard let a od Země ji dělí 33 milionů světelných let. Nachází se v souhvězdí Eridanu na jižní obloze.

Snímek názorným způsobem zobrazuje zákonitosti galaxií a vznik jejich hvězd. Dokud jsou galaxie mladé a bohaté, tvoří se v nich nové hvězdy především v jejich centrálních částech, po spotřebování většiny paliva se ale aktivita galaxie pomalu přesouvá k okrajům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    spitzer.caltech.edu

  • Zdroj fotografií: Spitzer

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907