Splnila si svůj sen: Holanďanka dorazila na Jižní pól na traktoru

12.12.2014 - Martin Reichman

Po 17 dnech vyčerpávající cesty, během níž na svém traktoru urazila 2500 kilometrů, dorazila Manon Ossevoortová do poněkud nezvyklé destinace – na Jižní pól


Reklama

Pro Manon byla letošní expedice již druhým pokusem, ten první před 10 lety ztroskotal na nedostatku financí. Letošní expedici nazvanou Antarctica2, zaštítil kanadský výrobce traktorů a pro její cestu jí zapůjčil traktor Massey Ferguson MF 5610. Odvážná Holanďanka tak zopakovala výkon Sira Edmunda Hillaryho, který Jižní pól zdolal v roce 1958 rovněž na traktoru.

Vzhůru za svým snem

Cesta k nejjižnějšímu místu planety začala pro Manon již 15. září, kdy vyrazila z Islandu, aby o měsíc později dorazila do Kapského města v Jižní Africe. Odtud ji i její neobvyklé vozidlo dopravil na pobřeží Antarktidy ruský transportní letoun Iljušin Il-76.

21. listopadu vyrazila Manon se svým podpůrným týmem, jehož součástí byla i její dcera, na traktoru k Jižnímu pólu. Cesta z pobřeží Antarktidy jí trvala 17 dnů a kromě složitého terénu se Manon musela vypořádat i s průměrnou teplotou -27 °C. I přes složité podmínky do cíle dorazila podle plánu 9. prosince.

Pro Manon a její traktor tím ale expedice nekončí, čeká ji 2500 kilometrů dlouhá zpáteční cesta a bude muset spěchat. Na Vánoce by totiž chtěla být už doma.

  • Zdroj textu:

    antarcticatwo.com

  • Zdroj fotografií: Manon Ossevoort

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907