Spojenecká vylodění v Dieppe: Odražený nájezd

07.12.2015 - Miroslav Mašek

V Evropě i v Tichomoří se za druhé světové války uskutečnily desítky vylodění. Některých se účastnilo pár tisíc vojáků, do jiných se zapojily celé armády. Dnes se podíváme na spojenecký debakl u Dieppe


Reklama

V polovině roku 1942 nevypadala situace pro západní Spojence nijak růžově. Sovětský vůdce Stalin navíc stále intenzivněji tlačil na představitele USA a Británie, aby ulehčili východní frontě invazí do západní Evropy. Pro Churchilla a Roosevelta však zůstala primárním cílem již připravovaná invaze do severní Afriky. Přesto se oba státníci v červnu 1942 ve Washingtonu dohodli, že podniknou na západoevropském pobřeží alespoň časově omezenou operaci. Tak se zrodila de facto první vyloďovací akce Spojenců za druhé světové války.

Odražený nájezd 

Vojáci měli za cíl provést průzkum bojem a získat zkušenosti s výsadkem namířeným proti opevněnému přístavu, které se budou hodit při pozdější velké invazi. A také měla tato akce ukázat Stalinovi, že Západ pro otevření druhé fronty alespoň něco dělá. Protože na přípravu operace Jubilee (jak byl výpad na francouzské pobřeží nazýván) dostali vojáci málo času a účastnily se jí omezené síly, spíše než o vylodění se hovoří o nájezdu. Cílem se stalo město Dieppe, o kterém se předpokládalo, že v něm není umístěna příliš kvalitní posádka. Navíc nad plážemi měla roztáhnout ochranný deštník RAF. Hlavní výhodou asi 6 000 vojáků se měl stát moment překvapení. S takto rozdanými kartami připlula invazní flotila 19. srpna 1942 po třetí hodině ráno k Dieppe. Zpočátku šlo vše hladce, ale potom levé křídlo flotily náhodou narazilo na německé čluny. Následná přestřelka zburcovala jednotky Wehrmachtu, které okamžitě zahájily palbu. Pobřežní baterie i Luftwaffe zasáhly proti vetřelcům s brutální silou. 

Po devíti hodinách pekla se přeživší vojáci stáhli a odpluli. Zahynulo více než 1 100 mužů, přes 2 100 jich padlo do zajetí. Většina tanků byla buď zničena, nebo padla do rukou Wehrmachtu. RAF odepsala stovku letadel. Němci ztratili jen 300 mužů a 40 letounů. Přes katastrofální výsledek nebyl nájezd zbytečný – spojenečtí velitelé zkušenosti z Dieppe využili o dva roky později v Normandii. Potřeba mnohem pečlivějšího plánování, nutnost oslabení obrany palbou lodních děl a bombardováním, vybavení jednotek větším množstvím specializovaných plavidel i obrněné techniky – to vše stihli Spojenci do 6. června 1944 uvést do praxe. Vojáci padlí u Dieppe tak zachránili život mnoha svým následovníkům během dne D.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907