Spojenecká vylodění na ostrovech Kos a Léros: Poslední britská porážka

11.01.2016 - Miroslav Mašek

Němci po odpadnutí Itálie ze svého tábora neponechali nic náhodě a nedovolili Britům na podzim 1943 obsadit Dodekanéské ostrovy


Reklama

Spojencům se i přes značné úspěchy v Itálii nepodařilo na podzim 1943 obsadit strategicky důležité souostroví Dodekanésos ve východním Středomoří. Dne 15. září 1943 se Britové vylodili na ostrově Kos, odkud pak mohli podniknout útok na silně opevněný Rhodos. Souostroví, jež patřilo od roku 1912 Itálii, představovalo potenciální základnu pro útoky na rumunské ropné zdroje i přístupovou trasu do jihovýchodní Evropy. A navíc – kdo kontroloval tuto oblast, mohl vyvíjet tlak na dosud neutrální Turecko, aby vstoupilo do války na jeho straně.

Poslední britská porážka

Spojenci však operaci špatně naplánovali a podcenili lokální leteckou převahu Luftwaffe. Němci se rychle vzpamatovali, vzápětí začali ostrov bombardovat a ve dnech 3.–4. října se na Kosu vylodily německé jednotky (operace Lední medvěd), které jej rychle opanovaly. Následně zajaly asi 1 400 britských a přes 3 000 italských vojáků. Navíc exemplárně popravili několik italských důstojníků včetně velitele ostrova, kteří se odmítali podřídit německému velení. Ještě větší boje se vedly o ostrov Leros, které trvaly bezmála dva měsíce – od konce září do 16. listopadu 1943. O dva dny později se Britové z Dodekanénských ostrovů stáhli se ztrátami několika tisíc zajatých, zraněných a mrtvých mužů. Některé Dodekanénské ostrovy zůstaly v německých rukou až do jara 1945.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907