Spojenecká vylodění na ostrovech Kos a Léros: Poslední britská porážka

11.01.2016 - Miroslav Mašek

Němci po odpadnutí Itálie ze svého tábora neponechali nic náhodě a nedovolili Britům na podzim 1943 obsadit Dodekanéské ostrovy


Reklama

Spojencům se i přes značné úspěchy v Itálii nepodařilo na podzim 1943 obsadit strategicky důležité souostroví Dodekanésos ve východním Středomoří. Dne 15. září 1943 se Britové vylodili na ostrově Kos, odkud pak mohli podniknout útok na silně opevněný Rhodos. Souostroví, jež patřilo od roku 1912 Itálii, představovalo potenciální základnu pro útoky na rumunské ropné zdroje i přístupovou trasu do jihovýchodní Evropy. A navíc – kdo kontroloval tuto oblast, mohl vyvíjet tlak na dosud neutrální Turecko, aby vstoupilo do války na jeho straně.

Poslední britská porážka

Spojenci však operaci špatně naplánovali a podcenili lokální leteckou převahu Luftwaffe. Němci se rychle vzpamatovali, vzápětí začali ostrov bombardovat a ve dnech 3.–4. října se na Kosu vylodily německé jednotky (operace Lední medvěd), které jej rychle opanovaly. Následně zajaly asi 1 400 britských a přes 3 000 italských vojáků. Navíc exemplárně popravili několik italských důstojníků včetně velitele ostrova, kteří se odmítali podřídit německému velení. Ještě větší boje se vedly o ostrov Leros, které trvaly bezmála dva měsíce – od konce září do 16. listopadu 1943. O dva dny později se Britové z Dodekanénských ostrovů stáhli se ztrátami několika tisíc zajatých, zraněných a mrtvých mužů. Některé Dodekanénské ostrovy zůstaly v německých rukou až do jara 1945.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907