Spojenecká vylodění na Sicílii: Můstek do Evropy

28.12.2015 - Miroslav Mašek

Obsazení Sicílie coby nástupního prostoru pro invazi do Itálie trvalo Spojencům pět týdnů. Italové příliš odpor nekladli, zato Němci se úporně snažili postup angloamerických jednotek zastavit


Reklama

Na konferenci v Casablance v lednu 1943 se kromě státníků sešli i důstojníci generálních štábů Velké Británie a USA, aby prodiskutovali otázku dalších operací proti Ose. Britové chtěli využít předpokládaného brzkého vítězství v severní Africe k invazi na Apeninský poloostrov, Američané prosazovali plán invaze přes průliv La Manche do Francie.

Obě strany se shodovaly, že po završení afrického tažení nemohou spojenecká vojska zůstat v nečinnosti a musí dojít k jejich dalšímu rychlému nasazení. Nakonec plánovačům zůstaly na stole dvě možnosti. První varianta – útok na Sicílii – by uspíšila kapitulaci Itálie a znemožnila silám Osy útočit na spojenecké konvoje mezi Sicílií a Tuniskem. Druhá možnost – obsazení Sardinie a Korsiky – by zajistila základny pro invazi do pevninské Itálie nebo jižní Francie.

Můstek do Evropy

Nakonec se v Casablance rozhodli pro Sicílii. Vrchním velitelem operace s názvem Husky se stal generál Eisenhower, který se osvědčil již při vylodění v Africe jako výborný stratég. Plány invaze se během jara několikrát změnily v reakci na aktuální situaci v Africe. Finální podoba počítala s vyloděním 7. americké armády generála George Pattona na jihu ostrova a 8. britské armády pod velením generála Bernarda Montgomeryho na východním pobřeží. Začátek akce byl stanoven na 10. července 1943.

Už v noci na onen den přistáli na Sicílii parašutisté, kteří měli zajistit některé významné cíle. Výsadkáři i pěšáci zpočátku narazili pouze na slabý odpor. Italové totiž sice vylodění očekávali, ale své nejlepší jednotky rozmístili na západě ostrova. Po proražení prvních linií obrany se tak Američané setkali s vážnějším odporem až druhého dne u Gely, kde se jim postavila do cesty německá tanková divize Hermann Göring. Situaci vyřešila vzdušná podpora a palba námořních děl. Spojenci postupovali rychle a během dvou týdnů obsadili téměř celou Sicílii. Pomáhala jim i nízká morálka italských jednotek, které často místo boje raději kapitulovaly, a obrana tak zůstala na nepočetných německých silách.

Bohužel i tentokrát výsledek operace ovlivnila řevnivost mezi Američany a Brity – zejména roztržka mezi Pattonem a Montgomerym, kdy oba chtěli jako první obsadit město Messina, a ne pouze krýt postup svého spojence. Dne 17. srpna Američané město obsadili a odpor nepřítele definitivně skončil. Zpomalení postupu v posledních dnech však umožnilo evakuaci mnoha jednotek Wehrmachtu do Itálie. I tak Spojenci dosáhli hlavního cíle operace: získat odrazový můstek pro invazi na pevninu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907