Spojenecká vylodění v Guadalcanalu: Mariňáci proti samurajům

21.12.2015 - Miroslav Mašek

V roce 1942 začaly vyloďovací operace také na pacifickém válčišti. Po zničení jádra flotily japonských letadlových lodí v červnové bitvě u Midway se spojenecké velení rozhodlo pro první rozsáhlejší ofenzivní akci


Reklama

Při hledání vhodného místa pro úvodní vylodění na pacifickém bojišti se americký prst na mapě zapíchl do Guadalcanalu v Šalamounových ostrovech. Důvod byl jednoduchý: Japonci potřebovali Spojence napadat letecky a po Midway se jim nedostávalo letadlových lodí. Proto na Guadalcanalu začali budovat letiště, z něhož chtěli útočit na nepřátelské zásobovací trasy.

Mariňáci proti samurajům

Americká rozvědka se o letišti dozvěděla v červenci a okamžitě začaly přípravy na vylodění. Operace dostala název Watchtower a – slovy jednoho z účastníků – proslula „tím, že v ní chybělo snad vše, co si dokážete představit“. Úkol obsadit letiště na ostrově dostala 1. divize námořní pěchoty pod velením generála Alexandra Vandegrifta. Koncem července se jednotka o síle 16 000 mužů přemístila na Fidži, odkud vyrazila ke Guadalcanalu na palubách 75 válečných a transportních lodí. Jejím cílem se stal také blízký ostrůvek Tulagi.

Vylodění, při kterém Američané improvizovali na každém kroku, začalo 7. srpna 1942. Na Tulagi mariňáci narazili na tuhý odpor 1 500 Japonců, který zlomili až dalšího dne. Na Guadalcanalu naopak rychle rozprášili dvě tisícovky vojáků a stavebních dělníků a obsadili nedokončené letiště. Pomocí ukořistěné techniky dráhu dobudovali a pojmenovali Henderson Field – na počest námořního pilota sestřeleného u Midway. Japonci se okamžitě začali pokoušet dobýt letiště zpět a vysílali na ostrov posily na rychlých torpédoborcích.

V krvavých bojích Vandegriftovi námořní pěšáci odráželi jeden útok za druhým. Přes utrpěné ztráty americká posádka na Guadalcanalu díky posilám rostla a koncem roku čítala 50 000 mužů. Definitivně byly pokusy Japonců o znovudobytí ostrova zlomeny v listopadu, začátkem února 1943 jejich jednotky ostrov opustily.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907