Spojenecká vylodění v Guadalcanalu: Mariňáci proti samurajům

21.12.2015 - Miroslav Mašek

V roce 1942 začaly vyloďovací operace také na pacifickém válčišti. Po zničení jádra flotily japonských letadlových lodí v červnové bitvě u Midway se spojenecké velení rozhodlo pro první rozsáhlejší ofenzivní akci


Reklama

Při hledání vhodného místa pro úvodní vylodění na pacifickém bojišti se americký prst na mapě zapíchl do Guadalcanalu v Šalamounových ostrovech. Důvod byl jednoduchý: Japonci potřebovali Spojence napadat letecky a po Midway se jim nedostávalo letadlových lodí. Proto na Guadalcanalu začali budovat letiště, z něhož chtěli útočit na nepřátelské zásobovací trasy.

Mariňáci proti samurajům

Americká rozvědka se o letišti dozvěděla v červenci a okamžitě začaly přípravy na vylodění. Operace dostala název Watchtower a – slovy jednoho z účastníků – proslula „tím, že v ní chybělo snad vše, co si dokážete představit“. Úkol obsadit letiště na ostrově dostala 1. divize námořní pěchoty pod velením generála Alexandra Vandegrifta. Koncem července se jednotka o síle 16 000 mužů přemístila na Fidži, odkud vyrazila ke Guadalcanalu na palubách 75 válečných a transportních lodí. Jejím cílem se stal také blízký ostrůvek Tulagi.

Vylodění, při kterém Američané improvizovali na každém kroku, začalo 7. srpna 1942. Na Tulagi mariňáci narazili na tuhý odpor 1 500 Japonců, který zlomili až dalšího dne. Na Guadalcanalu naopak rychle rozprášili dvě tisícovky vojáků a stavebních dělníků a obsadili nedokončené letiště. Pomocí ukořistěné techniky dráhu dobudovali a pojmenovali Henderson Field – na počest námořního pilota sestřeleného u Midway. Japonci se okamžitě začali pokoušet dobýt letiště zpět a vysílali na ostrov posily na rychlých torpédoborcích.

V krvavých bojích Vandegriftovi námořní pěšáci odráželi jeden útok za druhým. Přes utrpěné ztráty americká posádka na Guadalcanalu díky posilám rostla a koncem roku čítala 50 000 mužů. Definitivně byly pokusy Japonců o znovudobytí ostrova zlomeny v listopadu, začátkem února 1943 jejich jednotky ostrov opustily.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907