Společnost World View vypustila testovací balon na hranici vesmíru

27.06.2014 - Petr Broža

Soukromá firma World View, která chce nabízet lety balonem do vesmíru, resp. na jeho hranici, provedla úspěšný test. Turisté poletí přes dvě hodiny


Reklama

První testovací let balonu, který bude vynášet pasažéry k hranici vesmíru, byl úspěšný. Zatím tedy bez lidské posádky, i tak ale arizonskou společnost World View přibližuje ke komerčnímu startu s vesmírnými turisty. Balon vyletěl do výše 32 km, tedy kam, kde už je obloha černá a atmosféra velice řídká.

Turisté za svůj let na hranici atmosféry a vesmíru zaplatí 75 000 dolarů, tedy přes 1,5 milionu korun. První komerční lety by se měly konat už v roce 2016, o rok později, než plánuje Virgin Galactic. Virgin navíc bude létat do výšky 110 km, což už je skutečný vesmír. Jenže letenky stojí přes dvě stě tisíc dolarů a let bude navíc kratší; i když s krátkým pobytem ve stavu beztíže. V uzavřené kapsli balonu oproti tomu pasažéři stráví okolo dvou hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    World View

  • Zdroj fotografií: World View

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907