Společnost World View vypustila testovací balon na hranici vesmíru

27.06.2014 - Petr Broža

Soukromá firma World View, která chce nabízet lety balonem do vesmíru, resp. na jeho hranici, provedla úspěšný test. Turisté poletí přes dvě hodiny


Reklama

První testovací let balonu, který bude vynášet pasažéry k hranici vesmíru, byl úspěšný. Zatím tedy bez lidské posádky, i tak ale arizonskou společnost World View přibližuje ke komerčnímu startu s vesmírnými turisty. Balon vyletěl do výše 32 km, tedy kam, kde už je obloha černá a atmosféra velice řídká.

Turisté za svůj let na hranici atmosféry a vesmíru zaplatí 75 000 dolarů, tedy přes 1,5 milionu korun. První komerční lety by se měly konat už v roce 2016, o rok později, než plánuje Virgin Galactic. Virgin navíc bude létat do výšky 110 km, což už je skutečný vesmír. Jenže letenky stojí přes dvě stě tisíc dolarů a let bude navíc kratší; i když s krátkým pobytem ve stavu beztíže. V uzavřené kapsli balonu oproti tomu pasažéři stráví okolo dvou hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    World View

  • Zdroj fotografií: World ViewDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907